Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Tiskové zprávy 2022

V nejbližších dnech bude ve Sbírce zákonů vyhlášen zákon, kterým se zrušuje zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, ve znění pozdějších předpisů, a mění a ruší další související právní předpisy, což znamená, že systém EET nebude od 1. ledna 2023 funkční. Tato právní úprava již nepočítá s dalším provozováním systému EET na straně Finanční správy, a to ani pro dobrovolně evidující podnikatele. Pokud by i po tomto datu byly zaslány údaje o tržbě z pokladního zařízení, nebudou zaevidovány a pokladní zařízení neobdrží od správce daně fiskální identifikační kód (FIK).

Většina pracovišť finančních úřadů nebude mít ke konci letošního roku a mezi svátky omezený provoz a úřední hodiny. Již tradičně budou přes vánoční svátky uzavřeny jen daňové pokladny a pracoviště v optimalizovaném režimu 2+2. 

Sekce daňové kontroly a analytiky Generálního finančního ředitelství realizovala analýzu vybraných daňových subjektů využívajících ke své činnosti internetové platformy, které umožňují dosahovat zdanitelný příjem na základě jimi publikovaného obsahu (např. YouTube a Twitch).

Finanční správa upozorňuje poplatníky silniční daně, kteří zaplatili zálohy na rok 2022, že tyto zálohy byly novelou zákona o dani silniční od 1. 1. 2022 zrušeny. U současných i bývalých poplatníků této daně eviduje Finanční správa na osobních daňových účtech velké množství přeplatků nejen z letošního roku, ale i z minulosti, a proto poplatníkům doporučuje, aby si ověřili zůstatek stavu jejich osobního daňového účtu a v případě existence přeplatku si požádali o jeho převedení na jinou daň, nebo o jeho vrácení.

V roce 2016 byl ukončen II. pilíř důchodového spoření a počátkem roku 2017 byly nevypořádané prostředky účastníků převedeny penzijními společnostmi na Finanční správu. Bývalí účastníci důchodového spoření si o vyplacení svých úspor mohou požádat na finančním úřadě až do konce roku 2023.

Sekce daňové kontroly a analytiky Generálního finančního ředitelství provedla analýzu dat vztahujících se k propuštění zboží do celního režimu 42 na území jiných členských států EU, kdy deklarovaným místem spotřeby byla Česká republika. Dle platné evropské a tuzemské legislativy je v důsledku tohoto celního režimu možné, aby daň z přidané hodnoty byla za dodržení taxativně vymezených podmínek přiznána nikoliv v členském státě dovozu, ale až v členském státě deklarované spotřeby. Cílem analýzy bylo ověření fiskálních rizik spojených s možným obcházením pravidel tohoto celního režimu.

Sekce daňové kontroly a analytiky Generálního finančního ředitelství provedla analýzu dostupných dat u skupiny vybraných daňových subjektů realizujících obchody s kryptoměnami za zdaňovací období kalendářních roků 2019 a 2020. Při zpracování dat a informací získaných v souladu s platnou legislativou byla detekována množina daňových subjektů, která řádně nepřiznala či neodvedla daň z příjmů plynoucích z těchto transakcí.

Finanční správa doporučuje poplatníkům silniční daně, kteří mají povinnost podávat daňové přiznání k nákladním a přípojným vozidlům s největší povolenou hmotností 12 tun a více, aby si raději ověřili, zda z jejich strany nedošlo za zdaňovací období v letech 2021, 2020 a 2019 k porušení povinnosti přiznat a zaplatit daň u nákladních a přípojných vozidel. V současné době Finanční správa analyzuje správnost stanovené daňové povinnosti v daňových přiznáních k silniční dani za roky 2019 a 2020 a výsledky analýz nasvědčují tomu, že někteří poplatníci nepřiznali uvedená vozidla za daná zdaňovací období vůbec, popř. uvedli daň v nesprávné výši.
 

Ministerstvo financí a Generální finanční ředitelství v prostorách Břevnovského kláštera uspořádaly jubilejní dvacátý ročník vyhlášení nejvýznamnějších plátců daně z příjmů právnických osob. Zástupci oceněných společností převzali z rukou ministra financí Zbyňka Stanjury a zástupce generálního ředitele Finanční správy Jana Ronovského broušenou skleněnou plaketu. 

Novela zákona o silniční dani ruší povinnost platit daň z vozidel do 12 tun a na základě přechodných ustanovení novely, která byla ve Sbírce zákonů vyhlášena dne 8. června 2022, podléhají od 1. 1. 2022 dani silniční pouze vybraná vozidla s hmotností 12 a více tun. 

Finanční správa rozeslala k zaplacení daně celkem 2,8 mil. obálek se složenkami, které by měly být poplatníkům doručeny nejpozději do 25. května. Kdo se přihlásil k zasílání údajů pro placení daně e-mailem, dostane všechny potřebné informace do své e-mailové schránky a držitelům datových schránek jsou tyto informace zasílány do jejich schránek. Lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí (nebo její první splátky) pak končí 31. května 2022. 
 

Finanční správa po skončení lhůty pro elektronické podání daňového přiznání k dani z příjmů eviduje 2 465 997 daňových přiznání. Z celkového počtu vybraných přiznání bylo více než 2,1 milionu od fyzických osob a necelých 350 000 od právnických osob.

Finanční správa připomíná blížící se termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob elektronickou formou, který v letošním roce připadá na pondělí 2. května 2022. Tento den je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně. Elektronické daňové přiznání lze podat prostřednictvím Online finančního úřadu nebo datovou schránkou.

Celkem 2,8 mil. obálek se složenkami na zaplacení daně z nemovitých věcí na rok 2022 začíná Finanční správa rozesílat mezi poplatníky. Složenky budou poplatníkům doručeny nejpozději do 25. května 2022. Kdo se přihlásil k zasílání údajů pro placení daně e-mailem, dostane všechny potřebné informace do své e-mailové schránky. Prostřednictvím datové schránky jsou tyto informace zasílány jejím držitelům. Lhůta pro zaplacení daně (nebo její první splátky) končí 31. května 2022.

V souvislosti se zákazem nebo omezením podnikatelské činnosti kvůli pandemii, pokračovala Finanční správa i v roce 2022 s programem přímé podpory pro podnikatele ekonomicky zasažené šířením koronaviru. O kompenzační bonus mohli žádat OSVČ, společníci s. r. o. a dohodáři, jejichž tržby poklesly minimálně o 30 % oproti srovnávacímu období. Finanční správa za tato období vyřídila celkem 140 280 žádostí a vyplatila bonusy v hodnotě 4 125 302 802 Kč.

Finanční správa v letošním roce vybrala prozatím 1 673 709 daňových přiznání od fyzických osob a 207 973 od osob právnických. V poslední den termínu pro podání lidé doručili finančním úřadům ještě 141 598 přiznání. Pro srovnání: v minulém roce bylo k 1. dubnu celkem vybráno 1 332 018 přiznání k dani z příjmů, z toho 1 165 052 od fyzických osob a 166 966 od právnických osob.

Posledním dnem pro podání daňového přiznání v tzv. papírové podobě pro poplatníky daně z příjmů za rok 2021 je 1. duben 2022. Tento den je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně. Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob platby daně je bezhotovostně, např. pomocí internetového a mobilního bankovnictví. 

Termín pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob v tzv. papírové podobě je 1. dubna 2022 a drtivá většina veřejnosti ho podává až v posledních dnech před koncem termínu. V následujícím souhrnu proto Finanční správa upozorňuje na pochybení, která se u daňových přiznání opakují, a na části, které poplatníci zapomínají vyplnit nebo podepsat.

Termín pro podání tzv. papírových daňových přiznání k dani z příjmů fyzických osob je 1. dubna 2022. Finanční správa proto poslední týden před tímto termínem rozšíří úřední hodiny na finančních úřadech a během března pomůže s výběrem přiznání na svých výjezdech i v obcích, kde nejsou sídla finančních úřadů. 

Na základě rozsáhlého prověřování vedeného příslušníky Generálního ředitelství cel zahájili v uplynulých dnech policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování trestní stíhání 12 fyzických osob a 4 právnických osob pro trestný čin „zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby“. Skupina osob se měla zkrácením DPH obohatit o nejméně 23 milionů Kč. 

Přesně rok po spuštění portálu MOJE daně dochází k ukončení provozu původní verze portálu a daňových informačních schránek. Pro plnohodnotné využití elektronických služeb včetně vyplnění daňových přiznání je možné využít služeb portálu MOJE daně. Zároveň dochází k posílení bezpečnostních prvků portálu.

Provoz původní daňové informační schránky bude dle zákona ukončen 28. 2. 2022. Finanční správa však reaguje na podněty ze strany veřejnosti a profesních skupin a v rámci služby Nahlížení na vybrané údaje umožní po přechodnou dobu přistupovat k vybraným informacím z osobních daňových účtů a spisu daňového subjektu vedeného finančním úřadem. Služba Nahlížení na vybrané údaje bude dostupná po přechodnou dobu, aby dotčené subjekty měly dostatek času například na přihlášení do modernizované Daňové informační schránky plus. 

Formulář daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2021 je od dnešního dne dostupný v aplikacích Elektronická podání pro Finanční správu (EPO) a v Daňové informační schránce plus (DIS+). Zveřejněním nového formuláře (a příslušných XSD schémat) je již možné odeslat elektronické podání daňového přiznání ve stanoveném formátu a struktuře. Od zveřejnění jsou osoby povinně podávající daňové přiznání elektronicky povinny tak učinit, a to ve stanoveném formátu a struktuře.

Šestý ročník interního dobročinného projektu Finanční správy „Pomáháme svým kolegům“ každoročně pořádaný ve spolupráci s Kontem Bariéry byl úspěšně ukončen. V rámci charitativní akce, která cílí na pomoc zaměstnancům a jejich rodinám, kteří se potýkají se zdravotním handicapem nebo vážnou nemocí, se podařilo vybrat celkem 1 188 040 Kč. Finance se rozdělí mezi pět rodin, které se do tohoto ročníku přihlásily.

Finanční správa upozorňuje na blížící se termín pro podání oznámení o osvobozených příjmech v hodnotě vyšší než 5 milionů korun, které se podává příslušnému finančnímu úřadu. Fyzickým osobám může totiž ze zákona vzniknout povinnost podat oznámení o osvobozených příjmech. Nejpravděpodobněji může za minulý rok tato situace nastat u lidí, kteří byli v červnu 2021 zasaženi tornádem. 
 

Daňové přiznání k dani silniční za rok 2021 je potřeba podat nejpozději v pondělí 31. ledna, které je zároveň i posledním dnem pro zaplacení daně. 

Na podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je čas do pondělí 31. ledna 2022 a lhůta pro zaplacení této daně či její první splátky končí 31. května 2022. Své daňové přiznání nebo jakékoliv jiné dotazy k dani z nemovitých věcí může veřejnost konzultovat přímo se zaměstnanci Finanční správy na telefonních linkách.