Přejít k obsahu (Klávesová zkratka: Alt + 2) | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Upozornění na možné phishingové útoky na uživatele portálu MOJE daně

15. 3. 2023

Finanční správa upozorňuje na potenciální riziko tzv. phishingového útoku při snaze se přihlásit do portálu MOJE daně. Právě v období podávání daňových přiznání je toto riziko větší především v případech, kdy se do portálu přihlašuje nový uživatel.

Phishing spočívá ve snaze útočníka získat přístupové, osobní či jiné důležité údaje (např. přístup do internetového bankovnictví, údaje o kreditní kartě) prostřednictvím podvržené webové stránky, která působí jako legitimní web důvěryhodné instituce. Škodlivý odkaz na tento web může přijít různými cestami, nejčastěji e-mailem nebo SMS zprávou.

Už v samotném e-mailu či SMS zprávě může být několik indikátorů, že jde o podvodnou komunikaci. Útočníci často pracují s emocemi, snaží se vyvolat časovou tíseň a vyvíjet nátlak. E-mail je často odeslán z neznámé podezřelé domény, může také obsahovat podivnou či chybnou gramatiku a využívat zkrácené URL adresy. Samozřejmě se vždy nemusí jednat o phishing, nicméně pokud e-mail tyto indikátory obsahuje, je třeba se mít na pozoru.

Při přihlašování do portálu MOJE daně je třeba dbát na zvýšenou opatrnost a postupovat dle návodu, který je uvedený na stránkách ePodpory. Pokud si není uživatel jistý, zda se nachází na důvěryhodném oficiálním webu Finanční správy, doporučujeme zkontrolovat adresní řádek. Konkrétně v případě přihlašování do Online finančního úřadu je v tomto řádku vždy uvedena výhradně adresa https://adisspr.mfcr.cz/. Útočníci zaměňují znaky za vizuálně podobné a spoléhají na nepozornost uživatelů. Mohou se objevit například varianty adlsspr.mfcr.cz, adisspr-mfcr.cz, adispr.mfcr.cz, které působí velmi důvěryhodně, někdy až k nerozeznání od oficiálních stránek. Jelikož útočníci často pocházejí ze zahraničí, může se na těchto stránkách objevit poněkud krkolomná čeština, nicméně není to pravidlem, jelikož jsou v dnešní době útočníci v tomto ohledu stále sofistikovanější.