Přejít k obsahu (Klávesová zkratka: Alt + 2) | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Daňové milostivé léto: informaci o daňových nedoplatcích nyní naleznete na portálu MOJE daně

8. 9. 2023

Do konce listopadu 2023 probíhá daňové milostivé léto. Daňoví dlužníci fyzické osoby, kteří v této době uhradí nedoplatek na dani vzniklý do 30. září 2022, mohou požádat o prominutí souvisejících úroků, pokut za pozdě podané přiznání, penále a některých exekučních nákladů. Drobné nedoplatky na daních fyzickým i právnickým osobám zanikly automaticky. Finanční správa nyní spustila novou funkcionalitu, díky níž si každý občan může ve své daňové informační schránce na portálu MOJE daně ověřit, zda má u finančního úřadu evidován nedoplatek, který je relevantní pro daňové milostivé léto. 

Přehled nedoplatků se zobrazí prostřednictvím nové funkce „Informace k mimořádnému odpuštění dluhů“ po přihlášení do daňové informační schránky na portálu MOJE daně. Pokud tuto funkci poplatník ve své DIS+ nenalezne, pravděpodobně žádné relevantní nedoplatky na dani nemá. Tuto skutečnost je možné ověřit kontaktováním místně příslušného správce daně. Veškeré další potřebné informace k mimořádnému odpuštění daňových dluhů naleznete na webu Finanční správy.

Finanční správa k dnešnímu dni obdržela 1 450 žádostí o prominutí příslušenství daně v celkové výši 40 mil. Kč. Spolu s těmito žádostmi podali občané také přes 260 žádostí o rozložení úhrady rozhodného nedoplatku na splátky. Ze zákona dlužníkům zanikly drobné nedoplatky v celkové hodnotě 3,5 mil. Kč.

Přílohy