Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Podpisová aplikace Finanční správy - ePodpisFS v aplikacích Daňového portálu

12. 8. 2020

V rámci snahy o zkvalitnění služeb připravuje Finanční správa pro veřejnost podpisovou aplikaci Finanční správy - ePodpisFS, která umožní práci s uznávaným elektronickým podpisem v aplikacích Daňového portálu v běžně používaných operačních systémech a v aktuálních verzích běžně používaných prohlížečů Internetu.

Aplikace ePodpisFS je určena pro vytváření elektronického podpisu v aplikacích Daňového portálu. Aplikaci bude možné provozovat na následujících operačních systémech:

  • Microsoft Windows 7 a vyšší (x32 nebo x64)
  • Linux Ubuntu 18.04.4 LTS a vyšší (x64)
  • Mac OS X 10.15 Catalina

Aplikace ePodpisFS umožňuje použití kvalifikovaného certifikátu jak z datového úložiště operačního systému, tak ze souboru s certifikátem - PFX/P12.

Zveřejnění podpisové aplikace Finanční správy - ePodpisFS plánuje Finanční správa od 1. 9. 2020.

 


 

Současně s nasazením podpisové aplikace ePodpisFS dojde v aplikacích Daňového portálu k ukončení možnosti podpisu pomocí kvalifikovaného certifikátu ze souboru PFX/P12 přímo v prohlížeči. Použití souboru s certifikátem bylo podmíněno nutností instalace doplňku JAVA do prohlížeče Internetu. Podporu doplňku JAVA však v současné době poskytuje v aktuální verzi pouze jediný typ prohlížeče.

Možnost podpisu pomocí kvalifikovaného certifikátu z úložiště certifikátů Windows přímo v prohlížeči, která je podmíněna instalací doplňku prohlížeče Internet Explorer, ActiveX prvku CryptSignX, zůstane po přechodnou dobu zachována. Finanční správa předpokládá, že tato možnost bude ukončena do konce roku 2020.

Možnost použití kvalifikovaného certifikátu z datového úložiště, resp. souboru PFX/P12 však plně zabezpečí připravovaná aplikace ePodpisFS.