Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přihlášení do autentizované části Daňového portálu s Windows XP

6. 3. 2015

Informace pro uživatele, výrobcem nepodporovaného operačního systému Windows XP, pro přihlášení do autentizované části Daňového portálu (Daňová informační schránka - DIS, Vracení DPH v rámci EU - VATRef, Zvláštní režim jednoho správního míst – MOSS, Komunikační schránka pro banky).

Pokud pro práci v autentizovaných částech Daňového portálu www.daneelektronicky.cz, stále využíváte operační systém Windows XP, který již od 8. dubna 2014 není výrobcem podporován, budou pro Vás následující informace důležité. Jelikož nepodporovaný systém, do kterého nejsou implementovány opravy na nové hrozby a webové útoky, je pro práci s citlivými údaji potenciálním bezpečnostním rizikem, doznává jistých změn i práce/přihlášení do aplikací Daňového portálu.

Pokud pracujete v operačním systému Windows XP, není z výše uvedených důvodů možné, použít pro přihlášení do aplikací Daňového portálu certifikát (ZAREP) z datového úložiště Windows.

Níže uvádíme možné situace (včetně řešení), které mohou nastat při přihlášení do aplikací Daňového portálu, pomocí ZAREP z datového úložiště Windows v operačním systému Windows XP:

 1. Pro přihlášení do aplikací Daňového portálu pomocí certifikátu ze souboru PFX, resp. P12, se nic nemění (certifikát není uložen v datovém úložišti Windows).
 2. Pokud do aplikací Daňového portálu chcete přistupovat pomocí certifikátu z datového úložiště Windows (při použití Windows XP), pak bude nutné provést export certifikátu do souboru PFX, resp. P12. Do aplikací Daňového portálu se budete přihlašovat pomocí certifikátu ze souboru (nikoli tedy z datového úložiště Windows).
  - Certifikát do formátu PFX vygenerujete exportem certifikátu, včetně privátního klíče. V průvodci exportem certifikátu nastavte "Vysokou" úroveň zabezpečení a následně zadejte heslo k certifikátu. Postupujte dle pokynů vydavatele certifikátu.
  - Při přihlašování do aplikací Daňového portálu klikněte na přihlašovací stránce na tlačítko „Vybrat jiný certifikát“ a dále postupujte dle návodu zde:
  http://epodpora.mfcr.cz/26-355.html#pfx
 3. V případě, že využíváte k přihlášení do aplikací Daňového portálu certifikát uložený na čipové kartě, popř. USB klíči (v operačním systému Windows XP), není možné se do aplikací Daňového portálu přihlásit.
  - Certifikát na čipové kartě, popř. USB klíči není možné exportovat do souboru. Z tohoto důvodu je jediným možným řešením změna operačního systému na Windows Vista, 7, popř. 8.
  - Další možností je použít certifikát, který není uložen na čipové kartě, popř. USB klíči. Tento je možné exportovat do souboru PFX, resp. P12.