Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Informace GFŘ k povinnosti plátců DPH oznámit správci daně čísla účtů poskytovatele platebních služeb

27. 2. 2013

V návaznosti na tiskovou zprávu ze dne 23. 1. 2013 a na základě dotazů veřejnosti sděluje GFŘ ve věci povinnosti stávajících plátců (těch, kteří byli plátcem k 31. 12. 2012) následovné:

Povinnost stávajících plátců DPH oznámit správci daně údaje podle ust. § 96 zákona o DPH je popsána ve výše zmíněné tiskové zprávě, včetně důsledků jejího nesplnění.

Ust. § 96 zákona o DPH zakotvuje plátcům DPH:

1) Povinnost sdělit správci daně čísla všech svých bankovních2 účtů používaných pro jejich ekonomickou činnost.

2) Oprávnění (nikoli tedy povinnost) určit, který z takto povinně oznamovaných účtů bude zveřejněn způsobem umožňujícím dálkový přístup, tj. jako údaj v Registru plátců DPH.

1 Finanční správa ČR zveřejní od 1. 4. 2013 na svých internetových stránkách bankovní účty plátců DPH
2 Přesněji účtů u poskytovatelů platebních služeb – zobecněno použitím pojmu „bankovní“ účty

Generální finanční ředitelství
Lazarská 15/7, 117 22 Praha 1
Sekce metodiky a výkonu daní
Odbor Nepřímých daní

V Praze dne 22.2.2013
čj. 8942/13/7001-20000-013120

Informace GFŘ
k povinnosti plátců DPH oznámit správci daně čísla účtů poskytovatele platebních služeb

V návaznosti na tiskovou zprávu ze dne 23. 1. 20131 a na základě dotazů veřejnosti sděluje GFŘ ve věci povinnosti stávajících plátců (těch, kteří byli plátcem k 31. 12. 2012) následovné:

Povinnost stávajících plátců DPH oznámit správci daně údaje podle ust. § 96 zákona o DPH je popsána ve výše zmíněné tiskové zprávě, včetně důsledků jejího nesplnění.

Ust. § 96 zákona o DPH zakotvuje plátcům DPH:

  1. Povinnost sdělit správci daně čísla všech svých bankovních2 účtů používaných pro jejich ekonomickou činnost.
  2. Oprávnění (nikoli tedy povinnost) určit, který z takto povinně oznamovaných účtů bude zveřejněn způsobem umožňujícím dálkový přístup, tj. jako údaj v Registru plátců DPH.

Pokud jde o oprávnění určení účtů ke zveřejnění, je třeba, aby plátce skutečnost, že chce některé (nebo všechny) své účty určit ke zveřejnění v oznámení výslovně uvedl. Ve formuláři „Oznámení o změně registračních údajů / Žádost o zrušení registrace“ jde konkrétně o položku nazvanou: „účet určený ke zveřejnění v Registru plátců DPH a identifikovaných osob“, kde plátce DPH vyplní „ano“ (v případě, že zveřejnit daný účet nechce, uvede „ne“).

Oprávnění plátce určit, které jeho účty mají být zveřejněny, souvisí se zákonným ručením upraveným pro případ, že by příjemce plnění (plátcův odběratel) uhradil plátci za zdanitelné plnění na jiný než zveřejněný účet plátce (dodavatele). Toto ručení se vztahuje pouze na platby spojené s uskutečněním zdanitelného plnění, to mj. znamená, že se nepoužije a nijak nesouvisí s platbami za plnění, které je od DPH osvobozeno atp.

Z uvedeného logicky vyplývá, že plátce by ke zveřejnění měl označit takové své bankovní účty, které používá k přijímání úhrad za jím uskutečněná zdanitelná plnění. Naopak nemá logické opodstatnění určovat ke zveřejnění účty, které plátce používá sice v rámci ekonomické činnosti, ale ne pro přijímání plateb za zdanitelná plnění (např. účty používané výhradně pro vnitropodnikové platby mezi středisky, termínované účty výhradně k dočasnému zhodnocení volných peněz atp.).

V dané souvislosti nutno upozornit na zahraniční účty. Pokud plátce používá při ekonomické činnosti bankovní účet vedený v zahraničí, není sice nijak omezena možnost nechat takovýto účet zveřejnit (pokud jde o účet, jehož majitelem je plátce), avšak prakticky se zveřejnění takového účtu míjí účinkem. Zveřejnění zahraničního účtu totiž nezabraňuje vzniku ručení při úhradě na tento zahraniční účet plátce. Jedná se o samostatný případ ručení, upravený ust. § 109 odst. 2 písm. b) zákona o DPH. Podle tohoto ustanovení ručí příjemce plnění, který poskytovateli uhradil za zdanitelné plnění na účet vedený mimo tuzemsko, a to bez ohledu na skutečnost, zda šlo o účet zveřejněný v registru plátců či nikoli.

Ke všem shora uvedeným situacím, kdy není praktické určovat účet ke zveřejnění, nutno podotknout, že ačkoli jejich zveřejnění se jeví jako nadbytečné, povinnost oznámení těchto účtů správci daně zůstává zachována.

Ve vztahu k povinnosti oznamovat účty považujeme dále za vhodné zdůraznit, že plátce má povinnost oznámit všechny k ekonomické činnosti používané účty, kterých je majitelem (povinnost uvést čísla „všech svých účtů“). Pouze z těchto svých účtů pak je oprávněn určit, který má být zveřejněn. Ke zveřejnění proto plátce není oprávněn určit účet, který mu nepatří. Správce daně je oprávněn tuto skutečnost ověřovat. Účet, který nepatří plátci, nebude zveřejněn.

Forma oznamování
Údaj o všech číslech bankovních účtů plátce používaných pro ekonomickou činnost je registrační údaj plátce a pro jeho sdělování je proto určen příslušný registrační formulář. Obdobně platí o sdělení určení čísel bankovních účtů ke zveřejnění. Pro splnění povinnosti stávajících plátců oznámit do 2 měsíců od nabytí účinnosti novely zákona o DPH údaje o svých účet takto slouží formulář „Oznámení o změně registračních údajů / Žádost o zrušení registrace“ č. 25 5111 MFin 5111 - vzor č. 1, dostupný na této adrese.


Konkrétně se jedná o položku číslo 12 - Čísla účtů u poskytovatelů platebních služeb.

V případě nedostatečnosti kapacity dané položky přímo ve formuláři, se pro nahlášení dotčeného údaje používá tzv. „volná“ příloha. V takovém případě musí volná příloha obsahovat shodné údaje jako má předmětná položka formuláře. Tímto způsobem lze oznámení učinit. Pro tento účel doporučujeme využít přiložený vzor.

1 Finanční správa ČR zveřejní od 1. 4. 2013 na svých internetových stránkách bankovní účty plátců DPH
2 Přesněji účtů u poskytovatelů platebních služeb – zobecněno použitím pojmu „bankovní“ účty