Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Obecné dotazy k novele zákona o DPH v oblasti e-commerce

1.
Nakoupil jsem po 1. 7. 2021 přes digitální platformu (např. Aliexpress) zboží v hodnotě do 22 eur ze třetí země (z Číny). Digitální platforma mně naúčtovala cenu zboží včetně DPH, přičemž od 1. 7. 2021 do nabytí novely zákona o DPH platí, že dovoz zboží s hodnotou do 22 EUR je stále osvobozen od DPH. Jak mohu požádat o vrácení DPH?

Dovoz zboží s vlastní hodnotou do 22 EUR je až do okamžiku nabytí novely zákona o DPH (novela je v legislativním procesu a nebyla dosud schválena) stále osvobozen od DPH, pokud je zboží propuštěno do volného oběhu v České republice. Nicméně, bez ohledu na aktuální znění zákona o DPH, jsou dodavatelé oprávněni postupovat v souladu s právem Evropské unie a toto zboží zatížit tuzemskou DPH.

Pokud dodavatel či e-shop (digitální platforma) od 1. 7. 2021 uplatňuje DPH na zásilky z dovozu zboží do 22 EUR prostřednictvím tzv. zvláštního režimu Import One Stop Shop, může pouze a jen tento dodavatel či e-shop provést opravu (snížení) takto uplatněné daně vůči kupujícímu a následně vůči správci daně. Kupující se může obrátit přímo na dodavatele zboží či na provozovatele e-shopu (dle smluvních podmínek), který tuto DPH u prodeje zboží vůči němu uplatnil, a požádat jej o opravu a vrácení částky DPH, avšak dodavatel jeho žádosti vyhovět nemusí.

Finanční správa není žádným zákonným způsobem oprávněna vrátit takto odvedenou částku DPH přímo kupujícímu.


zpět: úvod OSS – pokračovat dále: Obecné dotazy ke zvláštnímu režimu OSS