Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Upozornění na změnu DIČ u některých plátců DPH v Bulharsku

26. 1. 2022

Národní daňová agentura (NRA) Bulharska informuje o podstatné změně u značného počtu fyzických osob, kterým bylo v Bulharsku přiděleno identifikační číslo pro DPH. Konkrétně se změna týká fyzických osob registrovaných v bulharském registru BULSTAT a proběhla ke 4. 1. 2022.

NRA změnila identifikační čísla pro DPH u těchto fyzických osob z desetimístného identifikačního čísla (tj. BG + jejich osobní identifikační číslo) na devítimístné identifikační číslo (BG + jejich kód podle BULSTAT).

 

Tato změna se projeví při ověřování DIČ pro účely DPH prostřednictvím systému VIES.

Stará 10místná identifikační čísla pro DPH se ve VIES stala neplatnými s datem zrušení registrace 03. 01. 2022.

Nová 9místná identifikační čísla DPH jsou platná ve VIES s datem registrace 04. 01. 2022.

Při ověřování DIČ se v systému VIES objeví pouze nová identifikační čísla pro DPH, která jsou platná (tzn. pokud nebyla mezitím zrušena registrace).

 

Možnost ověření registrace k DPH u NRA Bulharska

NRA nabízí veřejnou elektronickou službu pro ověření stavu registrace k DPH osoby povinné k dani. V případě osob, kterých se změna týká, poskytuje e-služba možnost ověření registrace k DPH buď podle nového, nebo podle starého DIČ.

Důležité! Při ověření podle starého i nového DIČ bude výsledkem zobrazeným elektronickou službou původní datum registrace k DPH fyzické osoby, protože změna neovlivnila stav registrace k DPH (osoba je/není registrována), ale pouze DIČ.

Elektronická služba (v bulharštině) je v jakémkoli prohlížeči kromě Internet Exploreru přístupná na adrese https://portal.nra.bg/home.html#/goto:rep.Vatquery.home.