Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kontrolní hlášení plní očekávání. Od spuštění odhalilo potenciální únik na dani 21,5 mld. korun

14. 6. 2017 Tisková zpráva

Ing. Petra Petlachová tisková mluvčí GFŘ

Generální ředitel Finanční správy Martin Janeček na snídani s novináři zhodnotil efekty kontrolního hlášení rok a pět měsíců po jeho zavedení a odborníci Odboru nepřímých daní na schématech popsali skutečné případy odhalení karuselových podvodů.

Kontrolní hlášení je opatření namířené proti fenoménu karuselových (řetězových) podvodů a uplatňování odpočtů DPH na základě zfalšovaných faktur. Výsledky za rok 2016 jasně ukazují, že kontrolní hlášení funguje. Vzhledem k postupnému zavádění účinných analytických nástrojů a rozvoji metody práce při využívání dat z kontrolních hlášení, je pozitivní dopad kontrolního hlášení na inkaso DPH stále zřetelnější. Inkaso DPH za rok 2016 meziročně vzrostlo o 17,9 mld. korun (o 5,4 %), z toho vlivem kontrolního hlášení nárůst o 11,7 mld. korun, čímž byl překonán plán o téměř 3 mld. korun. Za prvních pět měsíců roku 2017 se inkaso DPH zvýšilo vlivem kontrolního hlášení o téměř 6 mld. korun. Předpokládaný dopad za celý rok 2017 je 8,2 až 9,2 mld. korun.

Kromě lepšího výběru daní dochází díky kontrolnímu hlášení také k narovnání podnikatelského prostředí. Za 15 měsíců od jeho zavedení Finanční správa identifikovala přes 1 900 podvodných řetězců u téměř 9 000 subjektů, z toho aktuálně šetří přes čtyři stovky z nich. Dále jsme identifikovali přes 9 tisíc nespolehlivých plátců, což je o 6 tisíc více od začátku roku 2016. Lehká analytika odhalila 55 tisíc podnětů, které by mohly znamenat daňový únik až 21,5 mld. korun. Od spuštění kontrolního hlášení bylo podáno celkem 5,4 mil. hlášení 492 tisíci plátci. Statistiky ukazují, že většina plátců si své povinnosti plní. Finanční správa vyzvala pouze 2 675 plátců k podání kontrolního hlášení, z toho 76 % z nich na výzvu reagovalo. K odstranění pochybností bylo vyzváno necelých 23 tisíc plátců, z nichž pouhé procento nereagovalo.

Novinářům byly představeny případy pod krycími jmény Roztok, Cesta, Šroubek, Brusle, Elegán a Freedom, u nichž jsou předmětem daně plnění spojená s daňovými úniky. Jedná se například o pronájem pracovní síly a poskytované služby (úklidové služby, třídění odpadu, pomocné stavební práce) či dodání elektroniky a elektrotechniky. Odborníci na nepřímé daně prezentovali také případ, kdy předmětem daně je dodání spojovacího materiálu a případ, kdy k realizaci plnění nedochází vůbec (fiktivní plnění), a jsou pouze vykazovány údaje do daňových přiznání za účelem neoprávněného vylákání nadměrného odpočtu.

Fotogalerie