Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pracovní sobota na finančních úřadech – využili ji poplatníci k podání daňových přiznání?

29. 3. 2014 Tisková zpráva

Ing. Petra Petlachová ředitelka samostatného odboru, tisková mluvčí

Zhruba 13,5 tisíce daňových přiznání k daním z příjmů a dalších podání vybrali během sobotního dopoledne 29. března 2014 pracovníci finančních úřadů na 102 otevřených úřadovnách po celé České republice.

V porovnání s loňským rokem byl zájem poplatníků o sobotní služby finančních úřadů o něco nižší, s výjimkou kraje Vysočina, kde bylo podáno o cca 50 daňových přiznání více než loni. Tradičně nejvíce daňových přiznání bylo v sobotu odevzdáno na Finančním úřadě pro hlavní město Prahu – územních pracovištích v Praze 5, Praze 9 a Praze 10 a dále na Finančním úřadě pro Jihomoravský kraj a jeho územních pracovištích.

Pokles zájmu poplatníků byl pravděpodobně způsoben tím, že nejzazší termín pro podání daňového přiznání připadá letos na úterý 1. dubna, takže lidé mají možnost podat své daňové přiznání v řádném termínu ještě v pondělí 31. března a v úterý 1. dubna. V minulém roce sice připadl poslední den lhůty také na úterý, ale pondělí bylo velikonoční, finanční úřady měly zavřeno, a poplatníkům proto loni přišla více vhod pracovní sobota finančních úřadů než letos.

Letošní sobotní službu finančních úřadů využili hlavně ti poplatníci, kteří jsou během pracovního týdne zaneprázdněni podnikáním při zaměstnání. Vyšší zájem také projevili účetní firmy a daňoví poradci, kteří podávali současně více daňových přiznání najednou za své klienty.

Na všech pracovištích finančních úřadů byl provoz plynulý, bez front a jiných komplikací. Poplatníci si v klidu vyřídili své daňové záležitosti.

Finanční správa očekává a je připravena na zvýšený nápor poplatníků v prvních dvou dnech příštího týdne, kdy bude na všech finančních úřadech a jejich územních pracovištích pro poplatníky otevřeno od 8,00 do 18,00 hodin.

Daňové přiznání však lze podat i elektronicky, například prostřednictvím aplikace finanční správy „Elektronická podání pro finanční správu“, dostupné na www.daneelektronicky.cz. Instruktážní video k použití této aplikace a všechny nejdůležitější informace k aktuálně podávaným daňovým přiznáním k daním z příjmů, naleznou poplatníci přehledně na jednom místě na internetových stránkách finanční správy www.financnisprava.cz v „Nepřehlédněte“ nebo v červeném boxu vpravo.