Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

KVÍZOMATY - jsou v současné době provozovány legálně?

10. 4. 2014

Kvízomaty jsou hrací přístroje, kombinující klasickou sázkovou hru se znalostními otázkami. Pro některé podnikavce se v poslední době staly prostředkem snadného výdělku. Snažili se jejich provozováním obejít stávající zákon o loteriích a jiných podobných hrách, provozovali je bez příslušného povolení a neodváděli tak ani povinný odvod státu. Ten představuje jednak 20 % odvod, vypočtený z částky rozdílu mezi vsazenými a vyplacenými částkami, a dále odvod ve výši 55 Kč denně za každý povolený přístroj.

Specializovaný finanční úřad, jakožto orgán státního dozoru nad provozováním loterií a jiných podobných her, zaměřil svoji pozornost na tyto nezákonné aktivity. Šetřením úřadu bylo zjištěno provozování celkem 61 kusů kvízomatů na 37 místech celé České republiky.

S provozovateli těchto přístrojů nyní Specializovaný finanční úřad zahájí správní řízení. Hrozí jim nejen sankce v podobě pokuty až do výše 10 milionů korun, ale také uložení povinnosti odvést veškerý výnos z provozu nepovolených přístrojů do státního rozpočtu.

Za loterii nebo jinou podobnou hru podle zákona o loteriích je hra považována vždy, když splňuje tyto základní zákonem definované prvky: je zaplacen vklad (sázka), o výhře nebo prohře rozhoduje náhoda a existuje možnost výhry.