Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

KVÍZOMATY - jsou v současné době provozovány legálně?

10. 4. 2014 Tisková zpráva

Ing. Petra Petlachová ředitelka samostatného odboru, tisková mluvčí

Kvízomaty jsou hrací přístroje, kombinující klasickou sázkovou hru se znalostními otázkami. Pro některé podnikavce se v poslední době staly prostředkem snadného výdělku. Snažili se jejich provozováním obejít stávající zákon o loteriích a jiných podobných hrách, provozovali je bez příslušného povolení a neodváděli tak ani povinný odvod státu. Ten představuje jednak 20 % odvod, vypočtený z částky rozdílu mezi vsazenými a vyplacenými částkami, a dále odvod ve výši 55 Kč denně za každý povolený přístroj.

Specializovaný finanční úřad, jakožto orgán státního dozoru nad provozováním loterií a jiných podobných her, zaměřil svoji pozornost na tyto nezákonné aktivity. Šetřením úřadu bylo zjištěno provozování celkem 61 kusů kvízomatů na 37 místech celé České republiky.

S provozovateli těchto přístrojů nyní Specializovaný finanční úřad zahájí správní řízení. Hrozí jim nejen sankce v podobě pokuty až do výše 10 milionů korun, ale také uložení povinnosti odvést veškerý výnos z provozu nepovolených přístrojů do státního rozpočtu.

Za loterii nebo jinou podobnou hru podle zákona o loteriích je hra považována vždy, když splňuje tyto základní zákonem definované prvky: je zaplacen vklad (sázka), o výhře nebo prohře rozhoduje náhoda a existuje možnost výhry.