Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Finanční správa při akci MERKUR odhalila nezdaněné zboží ze třetích zemí

18. 4. 2014 Tisková zpráva

Ing. Petra Petlachová ředitelka samostatného odboru, tisková mluvčí

Pracovníci finanční a celní správy odhalili při společné kontrolní akci s názvem Merkur nezdaněné zboží v celkové hodnotě téměř 90 milionů korun. Zaměřili se na kontrolu zdaňování dovozu zboží ze třetích zemí, zejména z Jihovýchodní Asie.

V rámci akce, která se uskutečnila 16. dubna 2014, se podařilo zajistit devět kamionů se zbožím o celkové hmotnosti 130 tun. Při následné exekuci pracovníci finanční správy zabavili 80 tisíc párů obuvi, 700 sestav cestovních kufrů, 20 tun bavlněné příze a 24 tun igelitových sáčků.

Kontroloři v rámci akce vytipovali tři rizikové subjekty, které nepodávaly daňová přiznání k dani z přidané hodnoty, přestože zboží ve velkém objemu na území České republiky dovážely.
Pracovníci finanční správy proto přikročili k vydání zajišťovacích příkazů v celkové výši 14 milionů korun. "Boj s nezdaněnými dovozy je naší dlouhodobou prioritou. V měsíci květnu namíříme síly právě do této oblasti," řekl Jan Knížek, generální ředitel finanční správy.

Do akce, která probíhala na dvou místech v západních Čechách, se zapojilo několik desítek pracovníků finanční a celní správy. Veškeré zabavené zboží bude prodáno ve veřejné dražbě a výtěžek z ní bude použit na úhradu daňového nedoplatku dlužníků.