Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Daňová Kobra poprvé zasahovala - zachránila 270 mil. Kč

11. 7. 2014 Tisková zpráva

Společná tisková zpráva

Daňová Kobra v tomto týdnu poprvé zasáhla. Podařilo se jí rozkrýt daňovou trestnou činnost a díky rychlé reakci a včasné výměně informací mezi členy daňové Kobry (společný tým Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, Generálního finančního ředitelství a Generálního ředitelství cel) se podařilo zabránit škodě ve výši cca 270 milionů korun. Výsledkem akce, která odstartovala tuto středu, jsou kromě zachráněných finančních prostředků daňových poplatníků i 4 obviněné osoby z pokusu k trestnému činu zkrácení daně poplatku a podobné povinné platby.

Další fotografie ve fotogalerii.

Mezi obviněnými osobami mělo dojít k dohodě o vytvoření fiktivního obchodního řetězce. Snahou obviněných mělo být získání finančního prospěchu ve formě neoprávněně vyplaceného nadměrného odpočtu DPH. V rámci tohoto fiktivního řetězce mělo docházet k vystavování podvodných faktur, předávacích protokolů, příjmových dokladů a dalších dokumentů.

Pracovníkům daňové Kobry se podařilo zjistit, že předmětem plnění na fakturách mělo být zboží (tzv. "nanodisk"), které vůbec v uvedené formě neexistuje a je teprve ve fázi výzkumu. Na základě těchto fiktivních dokladů, které měly deklarovat dodání uvedeného zboží v hodnotě přesahující 1 miliardu korun na Kypr, měly osoby žádat vrácení částky 270 milionů korun ze státního rozpočtu.

Po získání a vyhodnocení těchto informací provedli ve středu ráno policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality akci s krycím názvem ELIS, při které zadrželi 6 osob, mezi nimi i pracovníka finančního úřadu. Ten zatím nebyl obviněn a kriminalisté jeho účast na případu dále prověřují. V rámci realizace došlo k provedení 7 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, při kterých byly zajištěny doklady související s trestnou činností a nosiče elektronických dat.

Obviněným v případě pravomocného rozsudku hrozí trest odnětí svobody až na 10 let. Na hlavního organizátora této trestné činnosti byl včera podán státním zástupcem Městského státního zastupitelství v Praze návrh na vzetí do vazby.

Díky tomu, že existuje efektivní spolupráce a koordinace aktivit mezi finanční správou, policií a celní správou, nedošlo k vyplacení takto vysoké sumy finančních prostředků.

Odkaz na video z akce.