Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Členové daňové Kobry zabránili stamilionovým únikům při obchodování s pohonnými hmotami

15. 8. 2014 Tisková zpráva

Daňová Kobra opět zasáhla. Již v zárodku se podařilo zamezit možnému podvodu při obchodování s pohonnými hmotami. Analýza informací a jejich rychlá výměna mezi členy daňové Kobry (společný tým Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, Generálního finančního ředitelství a Generálního ředitelství cel) a následný zásah u obchodníků s pohonnými hmotami zabránili škodě ve výši cca 650 milionů korun.

Zásah zaměřený na boj proti daňovým únikům na pohonných hmotách, odstartoval již před několika měsíci, kdy specialisté celní a finanční správy, s přispěním ÚOKFK, získali informace o možném zneužití systému přijímání a distribuce pohonných hmot a hrozícím vzniku velkých daňových nedoplatků na dani z přidané hodnoty a spotřební dani. Podezřelý daňový subjekt podnikal v oblasti dovozu a následného prodeje pohonných hmot na českém trhu.

Policisté ÚOKFK k případu shromáždili určité poznatky, které v rámci „opatření k předcházení trestné činnosti“ předali pracovníkům finanční správy. Pracovníci finanční a celní správy proto vyhlásili akci s krycím názvem OTHELLO a ihned zpřísnili pro daňové subjekty podmínky provozování daňového skladu a plnění řádných daňových povinností. Výsledkem byla řada správních rozhodnutí, včetně odejmutí povolení k provozování daňového skladu, zajišťovací příkazy a průběžné exekuce peněžních prostředků a skladovaných pohonných hmot. Akce OTHELLO kulminovala ve středu 13. 8. 2014, přičemž členové společného týmu zabavili na účtech přes 650 milionů korun a zajistili 700 tisíc litrů pohonných hmot, které poslouží na úhradu daňového nedoplatku.

Video finanční správy z akce

Video z tiskové konference

Schéma