Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pracovníkům Finanční správy ČR se podařilo odhalit daňové úniky na dani z příjmů u pojišťovacích agentů a zprostředkovatelů ve výši přes 30 milionů korun

6. 12. 2013 Tisková zpráva

Mgr. Jitka Ježková vedoucí oddělení komunikace

Začátkem letošního roku zahájili pracovníci finanční správy kampaň, kdy pojišťovací agenty a zprostředkovatele upozornili na nesprávné plnění jejich daňových povinností.

Vycházeli přitom z informací o příjmech 26 tisíc pojišťovacích agentů a zprostředkovatelů. Na základě podrobných šetření a analýz pracovníci zjistili, že téměř 6 tisíc subjektů, s tímto předmětem činnosti, řádně neplní to, co jim ukládají daňové zákony. Na základě zahájených řízení pracovníci finanční správy dodatečně stanovili daň v celkové výši přesahující 30 milionů Kč.

"Z výsledků kontrolní akce vyplývá, že daňové subjekty uplatňovaly vyšší "výdajový paušál", než ze zákona k této činnosti náleží. Objevili jsme však i mnoho případů, kdy daňové subjekty nepodaly přiznání vůbec a své příjmy před správcem daně zcela zatajily. Těmto osobám hrozí pokuty za pozdní podání daňových přiznání a sankce spojené s pozdní úhradou daně tzn. penále a úrok z prodlení." řekl Jan Knížek, generální ředitel finanční správy.

Pojišťovací agenti a zprostředkovatelé byli o akci finanční správy v předstihu informováni formou mediální kampaně. Jen pět set z nich však využilo možnost napravit své daňové hříchy a podalo dobrovolně dodatečné daňové přiznání. Finanční správa se podobnými kampaněmi snaží pomoci daňovým subjektům, které neúmyslně opomněly splnit své daňové povinnosti.