Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pracovníci finanční správy během akce „FÉNIX“ zajistili 15 cisteren nafty a benzínu

9. 8. 2013

Ve čtvrtek 8. 8. 2013 proběhla další společná kontrolní akce finanční a celní správy zaměřená proti daňovým únikům, které vznikají při dovozu pohonných látek ze zahraničí do tuzemska. Pracovníkům finanční správy se podařilo zajistit pohonné látky v hodnotě téměř 9 milionů korun. Prodejem zabavených pohonných látek by došlo k daňovému úniku na DPH v hodnotě 11 milionů korun. Finanční správa v současné době registruje, že po dvouměsíčním období poklesu dochází k oživení trhu s nezdaněným palivem.

Akce „FÉNIX“ se zúčastnilo několik desítek pracovníků finanční a celní správy. Kontrola cisteren převážející pohonné látky probíhala na pěti místech České republiky poblíž hraničních přechodů. Kontroloři u zastavených vozidel zjišťovali, zda je v předložených dokladech deklarován dovoz do České republiky, a kdo je uvedený jako příjemce pohonných látek.

V případě 15 cisteren pracovníci zjistili, že deklarovaným příjemcem je společnost, která má vůči finanční správě neuhrazené daňové povinnosti na DPH v řádech milionů korun. Proto pracovníci přikročili k zajištění 480 tisíc litrů nafty a benzínu. Neuhradí-li dlužník stanovenou částku, stanou se zajištěné pohonné látky předmětem dražby. Výtěžek z dražby se poté použije na úhradu vzniklých daňových povinností.

Finanční správa v uplynulých dvou měsících zaznamenala významný pokles objemu daňových úniků při obchodování s pohonnými látkami dováženými ze zahraničí. Nicméně na trhu s pohonnými látkami se začaly vytvářet nové rizikové struktury firem, které mají za cíl znovu nastartovat dodávky nezdaněného zboží do ČR ještě před účinností novely zákona o pohonných hmotách. „Věřím, že akce „Fénix“ byla úspěšná nejen momentálním přínosem pro státní rozpočet, ale i tím, že odradí společnosti obchodující s pohonnými látkami obcházet daňové zákony“, uvedl po skončení akce Jan Knížek, generální ředitel finanční správy.