Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Fyzické osoby podaly 1,8 milionu přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2012. Jejich součástí bylo 1 milion podaných žádostí o vrácení přeplatku

10. 5. 2013 Tisková zpráva

Ing. Petra Homolová ředitelka odboru, tisková mluvčí

Na základě podaných přiznání vybraly finanční úřady k 8. dubnu na dani z příjmů fyzických osob částku 5,6 mld. korun.

Současně finanční úřady vyřídily žádosti o vrácení přeplatku na dani z příjmů fyzických osob a vrátily na základě nich 10,7 mld. korun. Výsledkem je záporné inkaso na této dani. V porovnání s předchozím rokem vrátili správci daně na přeplatcích na této dani o 1 mld. korun více. Důvodem větších vratek jsou především legislativní změny účinné pro rok 2012, a to zvýšení částky uplatňované slevy na poplatníka a zvýšení částky daňového zvýhodnění na děti v roce 2012.

Uvedený stav inkasa není konečný. Čas na podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2012 ještě mají ty fyzické osoby, které mají povinnost ověřit svou účetní závěrku auditorem a také všechny fyzické osoby, které uložily do 2. 4. 2013 u správce daně plnou moc pro zpracování a podání daňového přiznání daňovým poradcem. Vyjmenovaným fyzickým osobám končí lhůta pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob až 1. 7. 2013.