Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Finanční správa ČR zveřejní prvního nespolehlivého plátce v Registru plátců DPH 16. května 2013

15. 5. 2013 Tisková zpráva

Ing. Petra Homolová tisková mluvčí

Od 1. ledna 2013 nabyla účinnosti novela zákona o DPH, jejíž součástí je i nový institut nespolehlivého plátce a navazujícího ručení za nespolehlivého plátce. Správce daně dle ustanovení § 106a odst. 6 zákona o DPH  zveřejňuje od 1. ledna 2013  na Daňovém portálu v aplikaci   „Registr plátců DPH“ u každého plátce údaje o tom, zda plátce je nebo není nespolehlivým plátcem.

Nespolehlivým se může plátce DPH stát pouze na základě rozhodnutí správce daně. Toto rozhodnutí může správce daně vydat až na základě okolností, které nastaly  po účinnosti novely, tj. po 1. 1. 2013, proto bylo po účinnosti novely u všech registrovaných plátců jako vstupní platný údaj nastaveno, že nejsou nespolehliví.

Údaje o nespolehlivém plátci zveřejňuje Finanční správa ČR v zásadě až v okamžiku pravomocného rozhodnutí finančního úřadu. K datu 16. května 2013 bude v Registru plátců DPH označen příznakem nespolehlivý první plátce DPH. 

Pro usnadnění  orientace veřejnosti bude na Daňovém portálu 16. května 2013 umístěno avízo o zveřejnění první pozitivní informace o nespolehlivém plátci daně. Zjišťovat spolehlivost konkrétních plátců DPH je možné také formou webové služby. Informace o webové službě naleznete na stránkách epodpory daňového portálu.

Více informací  k institutu nespolehlivého plátce.