Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

DOMĚŘENO 50 MILIÓNŮ KORUN! To je výsledek kontrolní akce Finanční správy.

13. 12. 2013 Tisková zpráva

Ing. Petra Petlachová tisková mluvčí

Pracovníkům Finanční správy ČR se podařilo při jedné z mnoha prováděných kontrolních akcí doměřit daň ve výši téměř 50 miliónů korun. Kontrolní akce s pracovním názvem "NÁKLAĎÁK" byla zaměřena na plnění daňových povinností na dani silniční.

"Kontrolní akce byla velice úspěšná. Dosažený výsledek tvoří zhruba jedno procento celkového inkasa na této dani za uplynulý rok. Vysoký přínos pro státní rozpočet lze přičíst kvalitní analýze dat, které při šetření získáváme na základě zákona od třetích stran", uvedl Jan Knížek, generální ředitel finanční správy.

Pracovníci Finanční správy prověřovali řádné zdanění všech vozidel, včetně vozidel s nejvyšší povolenou hmotností nad 3,5 tuny. V téměř 4 tisících případech zjistili nesrovnalosti, které vedly ke zvýšení daňové povinnosti.

Nejčastějším prohřeškem bylo právě nezdanění nákladních vozidel. Tato vozidla jsou totiž při splnění zákonných podmínek vždy předmětem daně silniční, bez ohledu na to, zda jsou používána k podnikatelské činnosti.

Dle zákonné úpravy jsou předmětem daně silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla, která jsou registrovaná a provozovaná v České republice, pokud jsou používána k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti. Vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny určená výlučně k přepravě nákladů a registrovaná v České republice jsou předmětem silniční daně vždy.

Dále se často poplatníci dopouštěli pochybení tehdy, když vozidlo prodali, ale neprovedli v registru vozidel odhlášení na nového vlastníka. V takovém případě byli stále vedeni jako provozovatelé vozidla zapsaní v technickém průkazu. Jelikož poplatníkem daně je podle zákona o dani silniční ta osoba, která je provozovatelem vozidla registrovaného v ČR v registru vozidel a je zapsána v technickém průkazu, byli tito poplatníci i nadále povinni platit silniční daň.