Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Daňové úniky u pojišťovacích agentů překročily desítky milionů korun za dva roky

29. 4. 2013 Tisková zpráva

Ing. Petra Homolová tisková mluvčí, Sekce ekonomiky

Finanční správa ČR získala svou vyhledávací činností informace o příjmech 26 000 pojišťovacích agentů a zprostředkovatelů. Zjistila z nich, že 9400 agentů řádně nesplnilo své daňové povinnosti, což bude předmětem jejího zájmu v nejbližším období.

Získané informace o dosažených příjmech pojišťovacích agentů a zprostředkovatelů se týkají let 2010 a 2011. Pozornost Finanční správy ČR si již brzy vyslouží 4500 konkrétních osob, které nepřiznaly své příjmy z této činnosti za rok 2010 a 4900 osob, které nezdanily uvedené příjmy daní z příjmů fyzických osob za rok 2011. Z předběžných šetření Finanční správy ČR vyplývá, že většina z těchto 9400 osob vůbec nesplnila povinnost podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob za uvedená zdaňovací období.
Hříšníkům hrozí pokuty za pozdní podání daňového přiznání a sankce související s nepřiznáním příjmů a s pozdní úhradou daně (penále a úrok z prodlení).

Finanční správa ČR bude prověřovat také zákonnost výdajů uplatněných pojišťovacími agenty k dosaženým příjmům. Řada fyzických osob k příjmům dosaženým z činnosti pojišťovacího agenta a zprostředkovatele totiž nesprávně uplatnila „paušální výdaje“ ve výši 60 % z dosažených příjmů, namísto výdajů ve výši 40 % z dosažených příjmů.
Příjmy z činnosti pojišťovacích agentů a zprostředkovatelů jsou příjmy z jiného podnikání, vykonávaného dle zvláštního právního předpisu, kterým je zákon č. 38/2004 Sb., o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí.
Finanční úřady a jejich územní pracoviště začnou provádět úkony směřující ke správnému stanovení daňové povinnosti jednotlivých pojišťovacích agentů od července 2013.
Finanční správa ČR upozorňuje, že poplatníci mohou svou nesprávnou daňovou povinnost napravit i dodatečně podáním daňového přiznání se správnými údaji.