Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Během včerejší kontrolně vyhledávací akce „STAR“ mapovali pracovníci finanční a celní správy dovozy minerálních a rostlinných olejů do České republiky

22. 3. 2013 Tisková zpráva

Ing. Petra Homolová tisková mluvčí, Sekce ekonomiky

Ve čtvrtek 21. března 2013 proběhla společná kontrolně vyhledávací akce finanční a celní správy zaměřená na odhalování a potírání dalších typů daňových úniků na dani z přidané hodnoty. Pozornost finanční a celní správy byla zaměřena na silniční přepravu. Na několika místech České republiky byly v blízkosti hranic zastavovány a kontrolovány desítky projíždějících cisteren. Předmětem zájmu finanční správy byly tentokrát pouze rostlinné a minerální oleje. V případě těchto komodit finanční správa na místě zjišťovala přepravce, množství a typ oleje, konkrétního dodavatele, odběratele a deklarované místo dodání. Získané informace budou finanční úřady dále ověřovat a sledovat. V devadesáti procentech zmapovaných případů směřoval do České republiky řepkový olej z Polska.

Oficiální zdokumentování reálného pohybu rostlinných a minerálních olejů na území ČR působí jako prevence proti zneužití těchto komodit k daňovým únikům na dani z přidané hodnoty. Finanční správa tímto způsobem preventivně zamezuje například nelegálnímu přidávání olejů ze zmapovaných dodávek do prodávaných pohonných hmot v ČR. Současně jsou získané informace předmětem rizikových analýz, které finanční správa provádí za spolupráce s daňovými správami okolních států.

Do součinnostní akce zaměřené na kontrolu přepravy minerálních olejů byli zapojeni i pracovníci Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj, kteří v rámci svých kompetencí zastavovali cisterny. Za asistence služebních psů prováděli běžný výkon služby, to je kontrolu dokladů, nákladu a dodržování bezpečnostních přestávek. Celníci zjistili tři porušení předpisů, kdy v jednom případě bylo zahájeno správní řízení a ve dvou případech byla vybrána kauce ve výši 30.000 korun.

por.Ing. Pavla Zdobnická
tisková mluvčí
Celní úřad pro Moravskoslezský kraj