Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Akce Hefaistos

25. 1. 2013 Tisková zpráva

Ing. Petra Homolová tisková mluvčí, Sekce ekonomiky

Během jednodenní akce „Héfaistos“ zajistili pracovníci Finanční správy ČR 12 cisteren motorové nafty v celkové hodnotě téměř 12 milionů korun

Ve čtvrtek 24. ledna 2013 proběhla další společná kontrolně exekuční akce finanční a celní správy zaměřená proti daňovým únikům, které vznikají při dovozu pohonných hmot (PHM) ze zahraničí do tuzemska. Během této již standardní akce byly na několika místech České republiky zastavovány a kontrolovány desítky cisteren převážejících PHM. Výsledkem kontrol bylo zajištění motorové nafty v celkové hodnotě 11, 8 milionů korun.

Pozornost finanční a celní správy se tentokrát zaměřila jen na silniční přepravu PHM. Kontroloři u zastavených vozidel na silnicích kontrolovali, zda je v doprovodných dokladech deklarován dovoz do České republiky a zda existuje oprávněný příjemce a nabyvatel pohonných hmot. V případě dvanácti cisteren zjistili pracovníci Finanční správy ČR skutečnosti, které nasvědčovaly možnému úmyslu neuhrazení daňových povinností souvisejících s dovozem PHM do České republiky. Riziko, že deklarovaný příjemce nebo nabyvatel PHM nesplní své daňové povinnosti (tj. vůbec nepodá daňové přiznání nebo daň nezaplatí), vyhodnocovali kontroloři přímo v terénu.

Uvedeným způsobem finanční správa předchází vzniku daňových úniků i pozdějšímu složitému vymáhání daňových nedoplatků. Z uvedených důvodů mají tyto akce přímý vliv na státní rozpočet a Finanční správa ČR v nich bude i nadále pokračovat.