Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Největší úspěch v rámci boje s daňovými úniky na PHM

27. 6. 2012 Tisková zpráva

JUDr. Jaroslava Musilová tisková mluvčí, Sekce ekonomiky

V průběhu měsíců května a června 2012 zaznamenala daňová správa doposud největší úspěch v boji s daňovými úniky. V rámci kontrolně exekuční akce nazvané „3G“ zajistila ve spolupráci s celní správou zboží v celkové hodnotě přesahující 30 milionů Kč a zároveň zajistila finanční prostředky na bankovních účtech ve výši 101,6 milionů Kč. Další desítky milionů korun zajistila celní správa.

„Jedná se o historicky největší množství zajištěného zboží a peněz v rámci jedné akce. Nejde o pouhé účetní vyjádření daňového úniku. Máme hotové peníze, které budou mít přímý dopad na státní rozpočet,“ řekl Jan Knížek, generální ředitel daňové správy.

Kontrolně exekuční akce se zaměřila na 10 právnických osob, u kterých hrozilo reálné nebezpečí, že nebudou schopny uhradit dlužnou daňovou povinnost, nebo u kterých existovaly důvodné obavy, že se vědomě zapojily do připravovaného daňového úniku na dani z přidané hodnoty.

V rámci kontrolně exekuční akce „3G“ daňová správa využila institutu zajišťovacích příkazů, které jí umožňují zajištění dosud nesplatné nebo nestanovené daňové povinnosti. Tyto příkazy se využívají v případech, kdy existují důvodné obavy o budoucí vymahatelnost úhrady daní. Podařilo se tedy zasáhnout ještě před tím, než došlo k vlastní realizaci daňového úniku. Včasným zásahem tak daňová správa minimalizovala škody, které by v případě dokonání daňového úniku mohly dosáhnout cca 200 mil. Kč.