Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Akce „MARKET“ ukázala nedostatky v plnění daňových povinností obchodníky z tržnic

26. 11. 2012 Tisková zpráva

JUDr. Jaroslava Musilová tisková mluvčí, Sekce ekonomiky

V sobotu 24. listopadu spojili své síly pracovníci daňové a celní správy při kontrole plnění daňových povinností jednotlivými prodejci v tržnici v Hatích. Při daňové exekuci pracovníci vybrali několik desítek tisíc korun od dlužníků. V rámci akce celníci prověřili nabídku zboží zatíženého spotřební daní.

Pracovníky daňové správy ke kontrole vedlo podezření, že někteří obchodníci krátí své příjmy. Záměrně tak vykazují obrat nižší než jeden milion korun, a tím se vyhýbají povinnosti vstupu do systému daně z přidané hodnoty. Vzhledem k nestandardnímu prostředí kontroly požádali pracovníci daňové správy o poskytnutí asistenční činnosti celní správu, která se v tržnicích pohybuje běžně a zná místní podmínky.

Foto ze zásahu celní správy na tržišti v Hatích 2

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

Pracovníci daňové správy se zaměřili nejen na obchodníky podezřelé z krácení daně, ale i na daňové dlužníky. Proto se akce zúčastnili i daňoví exekutoři, kteří na místě vybrali nedoplatky v řádu desítek tisíc korun. U necelé stovky obchodníků kontroloři prověřili nabývací doklady k prodávanému sortimentu a vedení zákonem stanovené evidence. Tím získali další důkazní prostředky pro správné stanovení daně z příjmů, daně z přidané hodnoty a daně silniční.

Při kontrole celníci zjišťovali, zda ve stáncích nejsou skladovány či nabízeny lihoviny případně tabákové výrobky, které nejsou označeny kontrolními páskami a tabákovými nálepkami. Podezření se nepotvrdilo.

Do akce se zapojilo celkem 60 pracovníků daňové a celní správy. Akce „Market“ byla připravována téměř dva měsíce. Vedení daňové a celní správy předpokládá, že společné tematické kontroly, budou i nadále pokračovat.

por. Mgr. Lada Temňáková
tisková mluvčí Celního ředitelství Brno