Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Finanční a celní správa společně na silnicích

8. 11. 2019 Tisková zpráva

společná tisková zpráva Finanční a Celní správy

Téměř čtyři sta daňových subjektů a náklad o objemu převyšujícím tisíc tun prověřili při společné kontrolní akci pracovníci Finanční a Celní správy z Jihomoravského kraje.

Přibližně před měsícem oslovili pracovníci Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj celní úřad s návrhem na společnou kontrolní akci. Ve snaze o neustálé snižování daňových nedoplatků se rozhodli zaměřit na přepravu zboží v silniční dopravě. Celníci tak kolegům z finanční správy poskytli nezbytnou součinnost při zastavování vozidel, prokazování totožnosti řidičů, vyžádání dokladů k převáženému nákladu či kontrole samotného zboží.

Kontrolní akce se uskutečnila na významných hraničních přechodech Jihomoravského kraje - Lanžhot, Mikulov a Hatě a na komunikacích v jejich blízkosti. Kontrolovala se vozidla zaparkovaná na odstavných plochách, přijíždějící či odjíždějící z parkovišť, některá byla zastavována i dynamicky na silnicích a dálnicích.

foto ze společné akce Finanční správy a Celní správy foto ze společné akce Finanční správy a Celní správy

Pracovníci finančního úřadu se v rámci prováděné kontroly zaměřili na přepravovaný náklad a jeho vlastníka. Kontrolovalo se, zda vlastník tohoto zboží není současně daňovým dlužníkem. K tomuto byly hlídky vybaveny počítačovou a komunikační technikou umožňující on-line připojení do evidencí finanční správy k ověření aktuálního stavu. Prověřen byl vlastník dopravního prostředku a následně i řidič vozidla.

V rámci akce bylo zkontrolováno 392 daňových subjektů, z nichž 76 mělo své daňové sídlo v rámci Jihomoravského kraje. Z hlediska přepravovaného zboží se jednalo o kontrolu 159 nákladů o celkové hmotnosti 1010 tun. Šlo o hutní materiál, cukrovinky, jízdní kola, autodíly apod.

Společná terénní akce tohoto rozsahu byla pro obě strany premiérou, avšak celní a finanční úřad jako instituce téhož resortu spolu při výkonu svých pravomocí běžně a pravidelně spolupracují. V květnu tohoto roku se například díky rychlé a efektivní spolupráci s celní správou podařilo daňovým exekutorům na základě dočasného zadržení zboží zajistit ze strany poplatníka úhradu daňového nedoplatku ve výši přes 25 milionů korun.

JUDr. David Stančík
tiskový mluvčí FÚ Jihomoravský kraj
por. Mgr. Lada Temňáková
tisková mluvčí CÚ pro Jihomoravský kraj

Video z akce