Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

O uplynulém víkendu provedl FÚ pro Moravskoslezský kraj 34 šetření v centru Ostravy. A výsledek?

31. 1. 2018 Tisková zpráva

Ing. Petra Homolová tisková mluvčí Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj

Zákon o elektronické evidenci tržeb platí více než rok a kontroloři finančního úřadu stále zjišťují nedostatky při jeho dodržování. O uplynulém víkendu provedl Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj 34 místních šetření v centru Ostravy, při kterých zjistil pět závažných porušení zákona.

Kontrolní pracovníci se v denních i v nočních hodinách zaměřovali především na provozovny a maloobchody umístěné kolem ulice Stodolní a v lokalitách kolem Masarykova náměstí. Jejich pozornosti však neunikla ani ostravská obchodní centra Karolina a Futurum.

V kontrolovaných provozovnách zaměstnanci finančního úřadu zjišťovali, zda jde o podnikatele s vydanými autentizačními údaji, zda vydávají účtenky s povinnými údaji, zda odesílají údaje on-line Finanční správě a plní svoji informační povinnost vůči zákazníkům.

Celkem v pěti případech kontroloři zjistili závažná porušení zákonných povinností (nevydání účtenky s povinnými náležitostmi a zároveň nesplnění povinnosti odeslat datovou zprávu s údaji o tržbě on-line Finanční správě), za které uložili dvě pokuty příkazem na místě, každou ve výši 5 000,-Kč. Ve zbývajících třech případech zahájí finanční úřad přestupkové řízení ve věci uložení pokuty, neboť podnikající osoby nebyly přítomny na místě samém.

V roce 2017 provedl Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj celkem 7718 kontrol, při kterých zjistil 1139 případů nevystavení účtenky. Samotná pokuta pak byla uložena v 506 případech.