Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zemi živitelku navštívili pracovníci finanční a celní správy

1. 9. 2017 Tisková zpráva

Ing. Jana Králová tisková mluvčí Finančního úřadu pro Jihočeský kraj

Agrosalónu Země živitelka se mimo běžných návštěvníků účastnili také pracovníci Finančního a Celního úřadu pro Jihočeský kraj.

44. ročníku Země živitelka se mimo běžných návštěvníků účastnili také pracovníci Finančního a Celního úřadu pro Jihočeský kraj. Na Zemi živitelce se ve větší míře jednalo o prodejce vlastnoručně vyráběného zboží, kteří ovšem pod elektronickou evidenci tržeb v současné době ještě nespadají. On-line evidence tržeb se jich bude týkat až od příštího roku, konkrétně od 1. března 2018. Kontrolní akce byla proto zaměřena na obchodníky, kteří přijímali hotovostní tržby v prodejních stáncích za zboží a služby, které spadají do 1. a 2. fáze evidence tržeb. Jednalo se hlavně o obchodníky, kteří zboží pouze přeprodávali (nakupovali hotové výrobky a ty dále prodávali).

Většina prodejců, kteří měli povinnost tržby evidovat, si své povinnosti plnila. Pracovníci provedli 23 kontrolních nákupů, z nichž 18 dopadlo výborně. U zbylých 5 nákupů došlo k různým pochybením. Ve 2 případech šlo o drobné chyby na účtenkách. Ve zbylých 3 případech se jednalo o nevyvěšení informačního oznámení, nezaslání datové zprávy o evidované tržbě a nevystavení účtenky, a nakonec se údaje na účtence neshodovaly s údaji v datové zprávě. Tyto 3 nákupy s nálezem byly postoupeny do správního řízení, ve kterém se bude rozhodovat o výši uložené pokuty.

Vzhledem k nestálému připojení k internetu, mnoho prodejců vydávalo účtenky pouze s tzv. PKP kódem. PKP je elektronický podpis z vybraných údajů datové zprávy evidované tržby a je generovaný pokladním systémem. Jednoznačně identifikuje příslušnou tržbu poplatníka a je vždy obsažen v datové zprávě. Na účtence je uváděn pouze v případech, kdy na účtenku nelze uvést FIK (fiskální identifikační kód).