Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

7 500 kontrol a sankce ve výši 5 milionů. To byl rok s EET na jižní Moravě

30. 11. 2017 Tisková zpráva

JUDr. David Stančík tiskový mluvčí a zástupce ředitele FÚ pro Jihomoravský kraj

Jeden z každých šesti zkontrolovaných jihomoravských podnikatelů nedodržuje zákon o evidenci tržeb a nemá tak EET v pořádku. Za jednotlivá porušení uložili za posledních dvanáct měsíců kontroloři Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj v součtu přes 5 milionů korun.

Za dvanáct měsíců, kdy se zapojili podnikatelé do první a následně druhé fáze elektronické evidence tržeb, provedli jihomoravští berní úředníci na 7 500 kontrol plnění povinností dle zákona o evidenci tržeb, přičemž stále nejvíce se setkávají s tím, že podnikatel neodesílá datové zprávy o evidované tržběm nevystaví účtenku kupujícímu, případně neumístil v souladu se zákonem informační oznámení.

Ve správních řízeních s podnikateli bylo uloženo 436 pokut v celkové výši 4,6 milionu korun, ve stu případů byla uložena podnikateli pokuta příkazem na místě. Nejvyšší uložená pokuta činí 75 000 korun. Úřad též v průběhu roku dočasně uzavřel pro neplnění povinností dvě provozovny.

1. března 2018 startuje fáze třetí, která by na jižní Moravě měla zahrnout zhruba 20 000 prodejců vlastních výpěstků a potravin, provozovatelů stánků s občerstvením bez zázemí a prodejců jídla s sebou, zmrzlinářů, taxikářů a mnoha dalších. Početně jde o stejný počet podnikatelů, jaký se za celý kraj v součtu zapojil do první a druhé fáze.

Jak se zapojit do další fáze EET zjistí podnikatelé v letáku, všechny informace k EET se zájemci dozví na webu etrzby.cz či na lince 225 092 392.