Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Placení daně z nemovitých věcí 2016

3. 5. 2016 Tisková zpráva

Ing. Jana Králová tisková mluvčí Finančního úřadu pro Jihočeský kraj

Dnem 31. května 2016 končí lhůta pro placení daně z nemovitých věcí na zdaňovací období roku 2016. Stejně jako v předchozích letech jsou i letos poplatníkům daně z nemovitých věcí zasílány složenky k placení této daně. Letos však poprvé tzv. „Daňová složenka“ nepodléhá poštovnímu poplatku.

Složenka s označením Poštovní poukázka A doklad V/DS je doručována fyzickým osobám – poplatníkům daně z nemovitých věcí tak, aby ji obdrželi nejpozději do 24. května 2016. Tuto poukázku, nazývanou Daňová složenka, lze zaplatit na každé pobočce České pošty bez obvyklého poštovního poplatku! Stačí vyplnit částku k zaplacení do příslušných políček poukázky, přičemž na alonži poplatník nalezne celkovou výši daně z nemovitých věcí na rok 2016. Na každé složence je již předtištěn název a číslo bankovního účtu místně příslušného finančního úřadu, kterému se daň platí. Daň z nemovitých věcí je stanovena jednou částkou za všechny nemovitosti poplatníka, které se nacházejí na území příslušného kraje. Na alonži složenky je také uveden název a adresa spravujícího územního pracoviště finančního úřadu, kde má poplatník uložen svůj daňový spis k dani z nemovitých věcí. Má-li poplatník nemovitosti, které se nachází na území dvou nebo více krajů (tj. v obvodech územní působnosti dvou nebo více finančních úřadů), obdrží složenky pro placení daně za všechny příslušné finanční úřady v jedné obálce.

Pro většinu občanů bude nejpohodlnějším způsobem zaplacení daně Finančnímu úřadu pro Jihočeský kraj bezhotovostní převod částky na bankovní účet (účet č. 7755 77627231/0710). Nově lze letos využít i snadný a velmi dostupný způsob hotovostního zaplacení Daňové složenky na pobočkách České pošty, a to zcela bez poplatku. V hotovosti lze daňovou povinnost zaplatit i na pokladnách územních pracovišť finančního úřadu v okresních městech. Těch je v celém Jihočeském kraji pouze 7 oproti 248 pobočkám České pošty, které nabízí jednodušší, komfortnější a zejména dostupnější způsob hotovostního placení. Daňové pokladny finančního úřadu v okresních městech jsou otevřeny vždy v pondělí a středu od 8.00 do 11.00 hod. a od 12.00 do 15.00 hod., s výjimkou Územního pracoviště v Českých Budějovicích, kde jsou pokladní hodiny bez přerušení od 8.00 do 15.00 hod. Ve dnech 23. 5. 2016 až 31. 5. 2016 budou pokladny otevřeny ve výše uvedených hodinách každý pracovní den.

Poplatníkům využívajícím úhradu daně z nemovitých věcí prostřednictvím soustředěné inkasní platby obyvatelstva (tzv. SIPO) nebude zaslána poštovní poukázka pro placení daně. Daň z nemovitých věcí bude předepsána k úhradě prostřednictvím SIPO v průběhu měsíce května a poplatníci využívající této služby nesmí zapomenout zkontrolovat inkasní limit SIPO, aby pokryl celou předpokládanou inkasovanou výši daně z nemovitých věcí.

Více informací najdete na internetových stránkách Finanční správy (www.financnisprava.cz) a na každém územním pracovišti finančního úřadu.