Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Daňová exekuce opět s nádechem tajemství

2. 5. 2016 Tisková zpráva

Ing. Čestmír Kubera tiskový mluvčí Finančního úřadu pro Karlovarský kraj

Poměrně neočekávaně se vyvinul rutinní záměr daňových exekutorů Finančního úřadu pro Karlovarský kraj, zase po čase prověřit skutečnou solventnost problémového daňového dlužníka, jehož závazky díky jeho platební liknavosti a ukončenému podnikání již došplhaly k několikamiliónovým výším.

Už jenom jeho dohledání v cizí nemovitosti, když v hlášeném místě bydliště se nezdržuje, neodpovídalo tak úplně běžným zkušenostem berních inspektorů – zapadlá samota v podkrušnohorské členité krajině, co by nenápadná usedlost v lesích a na konci kilometrové, obtížně sjízdné cesty.

Na první pohled poněkud zanedbané místo, které neslibuje příliš šancí na fiskální úspěch. Ale 135 tisíc korun a 2 a půl tisíce Euro v hotovosti nakonec také není úplně běžným vybavením domácnosti zadlužené vůči státu, takže na první dobrou docela slušný úspěch. Zlom ale nastává ve chvíli revize movitého majetku. Nález několika střelných zbraní a různorodého střeliva, ke kterým nejsou k dispozici dokumenty si vyžaduje povolat policejní orgány. Je tím dán i širší časový prostor pro důslednější prověření objektu.

Vyhodnocení výskytu většího množství podezřelého rostlinného substrátu konopné pachuti si už policie zvládne sama, ale překvapením je trezor vysloveně ukrytý pod konstrukcí schodiště. Tvrzení o jeho nepoužívání a neznámém obsahu znamená porci důrazného přesvědčování ze strany berních úředníků. Nakonec sám dlužník rozkrývá jeho tajemství s tvrzením, že onen rovný milión korun v jeho útrobách není vlastnictvím jeho ani rodinných příslušníků. Označená, rodině sice blízká osoba je na místě zkušeně konfrontována s realitou, ze které vyplývá, že do trezoru si neumí sama zajistit přístup a nakonec připouští, že daný obnos je vysoce nad jejími dlouhodobými výdělečnými možnostmi. Částka tak putuje na exekuční soupis a v doprovodu asistence při akci kooperujících příslušníků celní služby pak do trezoru berní správy. Stejně tak končí, i když na korbě odtahové služby, v kůlně odstavený velice solidní Mercedes, bratru za 600 tis Kč, neboť k němu jeho úředně evidovaný cizí vlastník sděluje, že v podstatě ani netuší, že by měl být jeho. Také ostatní hodnotnější věci, jako další osobní vozidlo, lesní mechanizace včetně traktoru a spotřební elektronika, jsou sepsány, zabaveny a transportovány do skladů finanční správy.

V začátku poněkud formálně vyznívající obhlídka situace tak vyústila v hmotná aktiva ve prospěch státní pohledávky v celkové výši přes 2 milióny korun a znamenala plné využití sladěné součinnosti několika státních orgánů při celodenní akci.

Fotografie z akce