Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Příčinou nedoplatků na dani není vždy jen platební neschopnost daňového subjektu

20. 11. 2015 Tisková zpráva

Mgr. Miroslava Bardonková tisková mluvčí Finančního úřadu pro hlavní město Prahu

Platební kalendáře některých podnikatelů nekorespondují s daňovými zákony. Pro některé podnikatele nestojí plnění daňových povinností na předním místě. A nejedná se o výjimečné případy ani o bezvýznamné částky.

2. 11. 2015 si Pracovníci Finančního úřadu pro hlavní město Prahu na základě informací z vlastní vyhledávací počíhali na daňového dlužníka přímo na půdě Celního úřadu. Dlužník si zde přebíral od celních orgánů zboží a doklady o proclení. Vzhledem k tomu, že daňový účet tohoto dlužníka vykazoval nedoplatek ve výši 1 845 862 Kč, byl tento dlužník vyzván našimi exekutory k úhradě daňového nedoplatku pod hroznou zahájení exekuce zboží. Daňový dlužník prohlásil, že nedisponuje finančními prostředky ve výši daňového dluhu, proto přistoupili exekutoři k soupisu a exekuci zboží. Dotčený daňový dlužník však o své zboží velmi stál a proto uhradil dlužnou částku v plné výši hned následující den, zboží mu mohlo být uvolněno.

Na základě informací z vyhledávací činnosti pracovníků Finanční správy a Celní správy zastihli dne 6. 11. 2015 v místě Celního úřadu pro hlavní město Prahu exekutoři Finančního úřadu pro hlavní město Prahu daňového dlužníka, přímo při převzetí procleného zboží v hodnotě vyšší než 2 miliony korun. Vzhledem ke skutečnosti, že účet tohoto daňového dlužníka vykazoval daňový nedoplatek ve výši 1 708 221 Kč, sdělili mu exekutoři , že pokud nebude dlužná daň uhrazena, bude zboží na místě zabaveno. Nedoplatek byl uhrazen neprodleně a v plné výší, k soupisu a exekuci zboží nebylo nutno přikročit.

Za první listopadovou dekádu bylo předmětem hrozící přímé exekuce ze strany Finančního úřadu pro hlavní město Prahu zboží nebo majetek v hodnotě více než 9 milionů korun, přičemž přímá hrozba exekuce vedla k bezprostřední úhradě nedoplatků ve výši 5,6 milionů korun. Čísla svědčí tom, že ne všichni podnikatelé s námi hrají „fair play“ a své povinnosti plní až pod tvrdým nátlakem.