Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

I v malém rybníce plují velké ryby

12. 11. 2015 Tisková zpráva

Ing. Josef Tomek tiskový mluvčí Finančního úřadu pro Kraj Vysočina

Zbavme se předsudků, že jenom ve velkých městech a v ekonomicky silných regionech sídlí společnosti, přes které protéká velké množství peněz. Kontrolami prováděnými v působnosti Finančního úřadu pro Kraj Vysočina bylo zjištěno, že skupina společností se zahraničními vlastníky vysoce sofistikovanými způsoby „optimalizovala“ svoji daňovou povinnost. To umožnilo jejím vlastníkům vyvádět aktiva do zahraničí.

V důsledku provedených kontrol došlo u této skupiny subjektů v období od roku 2008 do současnosti ke zvýšení základu daně o více než 1,5 miliardy korun. Dodatečně jim byla doměřena daň z příjmů právnických osob ve výši více než 200 milionů korun. Daňové subjekty již v průběhu daňového řízení začaly doměřenou daň splácet.

Závěry správce daně a odvolacího orgánu zcela potvrdil nejenom Krajský soud v Českých Budějovicích, ale i Nejvyšší správní soud ve svých rozsudcích. Soudy stejně jako orgány Finanční správy prakticky shodně konstatovaly, že daňová optimalizace musí mít jasně vysledovatelný ekonomický smysl a ekonomické opodstatnění. S ohledem na skutkové okolnosti případu byly transakce daňových subjektů posouzeny daňovými orgány nikoliv jako výkon práva, nýbrž jeho zneužití.