Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Reakce na reportáž: "Dlužíš na daních? Schovej majetek a vyhraješ. Video odkrývá účinnou fintu"

1. 7. 2020

Finanční správa čelí mediálnímu tlaku často, mnohdy se však s odstupem času ukáže, že mediální senzace byla podložena neúplnými či zavádějícími informacemi, jako tomu bylo například v případě mediální kauzy pravomocně vydaných zajišťovacích příkazů vůči společnosti KM Plus. Této společnosti bylo v rámci vyšetřování i soudního jednání prokázáno spáchání trestného činu podvodu ze strany společnosti a její majitelé byli na základě důkazů odsouzeni (více o kauze si můžete přečíst ZDE).

Výše uvedená reportáž recykluje informace uvedené již v předchozích dnech a opět o Finanční správě šíří mnoho nepravdivých a zkreslených informací, na které již Finanční správa reagovala. Reportáž opět obsahuje vyjádření státního zastupitelství, které uvádí, že v uvedených případech nebyl trestný čin prokázán. Nová informace se týká pouze dlužníka, u kterého údajně nebyl udělán jediný úkon v oblasti vymáhání. Toto však není pravdou. Finanční správa vydala několik rozhodnutí o zřízení zástavního práva na majetek dlužníka a zástavní práva nezanikla. V současné době probíhá soudní řízení ve věci prodeje nemovité věci.

Je třeba uvést na pravou míru institut, kterým je Finanční správa ze zákona vázána, a tou je mlčenlivost. Ta chrání občany (daňové subjekty), nikoliv Finanční správu, kterou zavazuje k tomu, že o konkrétních daňových řízeních nemůže veřejně sdělovat podrobnosti. V případu by bylo objektivní, pokud by byla Finanční správa zbavena mlčenlivosti ke konkrétním daňovým subjektům a mohla se k jednotlivým případům detailně vyjádřit.