Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Opakovaná veřejná výzva Finanční správy jednateli firmy Elektra PV

27. 6. 2016

Finanční správa po mediálním útoku představitelů firmy Elektra PV v minulém týdnu tento daňový subjekt veřejně vyzvala, aby ji v zájmu férové diskuze zprostil mlčenlivosti, kterou je ze zákona vázána. Bez zproštění mlčenlivosti se totiž Finanční správa nemůže podrobně a kvalifikovaně vyjádřit ke konkrétnímu naznačovanému případu, tedy závažnému obvinění, které má za cíl zdiskreditovat a zpochybnit činnost správce daně. Vyjadřujeme politování, že na místo přijetí zodpovědnosti za svá závažná tvrzení a umožnění Finanční správě, aby se bránila, naopak majitel firmy Petr Václav nadále pokračuje v bezprecedentním mediálním útoku. Takže zatímco Finanční správa musí s ohledem na mlčenlivost snášet hrubá obvinění, druhá strana může doslova chrlit jedno obvinění za druhým, aniž by bylo možné tento monolog proměnit v dialog a umožnit veřejnosti udělat si objektivní obrázek o skutečné situaci.

Finanční správa si klade otázku, z jakého důvodu jí není ze strany představitelů společnosti umožněno osvětlit v kauze svůj postup a vyvrátit veškeré pochybnosti a zpřístupnit veřejnosti všechny podrobnosti případu. Vyzýváme proto opakovaně jednatele společnosti, aby u místně příslušného správce daně zprostil Finanční správu v potřebném rozsahu mlčenlivosti. Na veřejnost a novináře sledující tuto kauzu apelujeme, aby její vývoj i jednání představitelů Elektra PV pozorně sledovali a nepodléhali dojmům, které se tato firma snaží – vědoma si nerovnosti tohoto boje – vyvolat.

Domníváme se totiž, že případné nezbavení mlčenlivosti zásadním způsobem zpochybňuje deklarovanou neposkvrněnost a ublíženost, kterou se firma v médiích prezentuje a věříme, že veřejnost v rámci objektivity bude zajímat, zda firma na opakovanou výzvu Finanční správy přistoupí a pokud ne tak proč.