Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Informace pro poplatníky, kteří chtějí podat dílčí daňové přiznání k dani z nemovitých věcí elektronicky

8. 12. 2022

Dovolujeme si Vás informovat, že dílčí daňové přiznání k dani z nemovitých věcí nelze z technických důvodů podávat elektronicky a Finanční správa o této možnosti neuvažuje. Poplatník může při změně, se kterou je spojena povinnost podat daňové přiznání, podat elektronicky úplné daňové přiznání, ve kterém zohlední i nastalé změny. S ohledem na tuto skutečnost byla v souvislosti se spuštěním Portálu MOJE daně (www.mojedane.cz) zavedena služba PŘEDVYPLNIT PŘIZNÁNÍ, která umožňuje poplatníkům přihlášeným do daňové informační schránky Plus (DIS+) získat údaje z posledního daňového přiznání nebo stanovení daně pro předvyplnění řádného (úplného) nebo dodatečného daňového přiznání k dani z nemovitých věcí. Jedná se o údaje z evidence daně z nemovitých věcí vedené u příslušného finančního úřadu.

Touto službou získáte údaje z daňového přiznání nebo vyměření daně z předchozího zdaňovacího období přepočteného dle aktuálních sazeb a koeficientů pro účely podání řádného nebo dodatečného daňového přiznání na aktuální zdaňovací období. Tyto údaje lze načíst do formuláře daňového přiznání k dani z nemovitých věcí a uživatel nemusí vypisovat všechny nemovité věci, u kterých je poplatníkem na dané zdaňovací období, ale pouze v něm provede příslušné změny, tj. v případě daňového přiznání změny okolností rozhodných pro stanovení daně na dané zdaňovací období.

Návod na získání údajů z posledního přiznání pro předvyplnění:
Půjdete na stránky www.mojedane.cz, kliknete na Online finanční úřad, vyberete si způsob přihlášení.

Pokud máte internetové bankovnictví některé z uvedených bank, kliknete na PŘIHLÁSIT SE 
u dlaždice Identita občana, vyberete řádek BANKOVNÍ IDENTITA a následně svou banku a přihlásíte se. Pak již stačí potvrdit aktivaci DIS+.

Bankovní identitu získáte u Vaší banky. V případě nejasností s přihlašováním přes Identitu občana (www.identitaobcana.cz) se obraťte přímo na poskytovatele této služby.


 

Po přihlášení do online finančního úřadu a aktivaci DIS+ vstoupíte do DIS+ kliknutím na dlaždici s Vaším jménem.

Rozbalí se Vám následující volby:

Kliknete na:

Po stisku na tlačítko PŘEDVYPLNIT PŘIZNÁNÍ se Vám zobrazí okno, ve kterém kliknete na tlačítko

Nejpozději do několika minut by se Vám měly vrátit údaje z finančního úřadu.

Následně stačí kliknout na tři tečky na konci řádku a vybrat „Předvyplnit údaji z posledního přiznání“.

Poté zvolíte tlačítko úprava ve formuláři:

Následně se Vám načtou údajedo formuláře v aplikaci pro Elektronická podání pro Finanční správu České republiky (EPO). Ve formuláři provedete změny u nemovitých věcí, které nastaly v průběhu předchozího roku. Například pokud jste nemovité věci prodal/a, zrušíte listy s těmito nemovitými věcmi. Pokud jste některé nemovité věci koupil/a, vložíte nové listy s těmito novými nemovitými věcmi. 

Pokud si nebudete vědět s něčím rady, můžete postupovat následovně:

  1. kliknete na ikonu písmene „i“   u řádku, kde si nevíte rady, a zobrazí se Vám nápověda
  2. přepnete se do průvodce vyplnění daňového přiznání k dani z nemovitých věcí pomocí tlačítka „přepnout do průvodce“ v horní části obrazovky:
  3. podíváte se do pokynů pro vyplnění daňového přiznání, které naleznete na tomto odkazu https://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5450-1_23.pdf?202207121109
  4. v případě obecných dotazů se podíváte na článek - Nejčastější dotazy na dani z nemovitých věcí - https://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-nemovitych-veci/dotazy-a-odpovedi/nejcastejsi-dotazy-na-dani-z-nemovitych

Pokud jste daňové přiznání vyplnil/a, klikněte na tlačítko „Možnosti pro ukončení“ v levém menu:

Následně doporučujeme spustit protokol chyb a případné chyby odstranit:

Po odstranění chyb je možné přiznání odeslat prostřednictvím DIS+ stisknutím tlačítka odeslat prostřednictvím DIS+ jméno uživatele:

Po stisknutí výše uvedeného tlačítka dojde k odeslání daňového přiznání na příslušný finanční úřad. Stav Vašeho podání můžete dále sledovat v DIS+ v sekci formuláře.