Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Daňové tiskopisy

Na internetových stránkách Finanční správy ČR jsou pro veřejnost k dispozici tři různé možnosti, jak lze zpracovat daňové tiskopisy / formuláře. Odlišují se především dostupnými funkcemi, které je možné při práci s daňovými tiskopisy / formuláři využít a dostupností všech aktuálních daňových tiskopisů / formulářů.
Jedná se o:

  • Elektronická podání pro Finanční správu (EPO) – možnost: Úplný opis k tisku
  • Webové aplikace
  • Databáze aktuálních daňových tiskopisů – PDF formuláře k tisku

Interaktivní PDF formuláře již nejsou dostupné, veřejnost může využít webové aplikace nebo další způsoby vyplnění formulářů dostupné na Daňové tiskopisy | Daně (financnisprava.cz).

Elektronická podání pro Finanční správu (EPO) – možnost: Úplný opis k tisku

Aplikace Elektronická podání pro finanční správu (EPO) slouží především k odesílání daňových podání a dalších písemností v elektronické podobě. Jednou z dalších možností využití aplikace EPO je také vyplnění podání a jeho uložení v podobě daňového formuláře do tvaru pro tisk. Podání je uloženo do souboru s příponou PDF, který je možné elektronicky archivovat, popř. vytisknout, podepsat a doručit na příslušný FÚ.

Při vyplňování podání v aplikaci EPO jsou automaticky doplňovány vybrané položky pomocí číselníků. Jsou zde prováděny automatické součty položek, je dostupná možnost kontroly obsahu podání.

Upozornění:
PDF soubor s podáním nelze elektronicky odeslat na příslušný FÚ/ÚzP. Elektronická podání odeslaná na příslušný FÚ/ÚzP musí být ve zveřejněném formátu a struktuře XML souboru.

Důležité odkazy:

Webové aplikace

Další alternativou pro podání jsou webové aplikace. Umožňují vytvoření vyplněného formuláře ve tvaru PDF, případně XML, které je pak možné podat na finanční úřad:

Uživatel postupuje podle nápovědy v konkrétní webové aplikaci. 

Webové aplikace, kromě nezbytných kontrol, umožňují uživateli v části Import/Export uložit data z webové aplikace do zařízení uživatele a následně znovu načíst, případně využít i na jiném zařízení (např. přenést z mobilního telefonu na PC nebo naopak).

Důležité odkazy:

Webové aplikace jsou dostupné na stránce Daňové tiskopisy | Daně (financnisprava.cz):

  • v části stránky Webové aplikace jsou aplikace, které k sobě nemají alternativu v Databázi daňových tiskopisů;
  • zařazené přímo v Databázi daňových tiskopisů, ve sloupci „Interaktivní tiskopis / aplikace“. Jedná se o alternativu ke klasickým tiskopisům, převážně nahrazují původní interaktivní PDF formuláře.
     

Databáze aktuálních daňových tiskopisů - PDF formuláře

Na stránkách Finanční správy ČR jsou dostupné vzory všech daňových tiskopisů ve formátu PDF.

Přímo ze stránek Finanční správy ČR je možné stáhnout daňové tiskopisy, které slouží k „archivaci“, popř. „ručnímu“ vyplnění a doručení na příslušný Finanční úřad.

Důležité odkazy: