Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Varování před podvodnými telefonáty a SMS zprávami, které imitují finanční úřad

13. 3. 2024 Tisková zpráva

Попередження про шахрайські дзвінки та SMS-повідомлення, що імітують діяльність податкової установи - додається.

Upozorňujeme na podvodné telefonáty (vishing) a SMS zprávy (smishing), které se v těchto dnech ve velkém šíří po celé České republice.

(aktualizováno 24. 4. 2024)

V případě telefonátu vám hlasový automat oznámí, že máte přeplatek/nedoplatek na daních, například ve výši 30 tisíc korun. Po zmáčknutí klávesnice na vyzvání vám v SMS zprávě dorazí odkaz na podvodnou stránku portálu MOJE daně, kde se z vás po přihlášení do falešného portálu snaží vylákat citlivé osobní informace či přístupové údaje k vašemu bankovnictví. Bez předcházejícího telefonátu alternativně chodí také rovnou SMS zprávy, které upozorňují na daňový přeplatek/nedoplatek. Podvodníci zneužívají logo Finanční správy ČR a portálu MOJE daně.

Připomínáme, že finanční správa vyplácí přeplatky automaticky na základě žádosti o přeplatek podané v rámci daňového přiznání a nic dalšího činit po vás již nepožaduje.

Nikdy také v SMS zprávě ani e-mailu neposíláme žádné aktivní odkazy, nevoláme pomocí hlasového automatu a nepožadujeme citlivé osobní informace ani přístupové údaje k elektronickému bankovnictví.

Buďte proto obezřetní, automatické telefony z finanční správy zavěste a neklikejte na žádné odkazy. V případě pochybností se prosím obraťte na váš finanční úřad: Kontakty | Finanční správa (financnisprava.cz). Před probíhajícími podvodnými útoky, které lákají na vyplacení daňového přeplatku, na svých sociálních sítích varovala i Policie ČR.

 

Příklad podvodné SMS a falešného webu portálu MOJE daně: