Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přes čtyři miliony korun naspořené tisícem účastníků II. důchodového pilíře zbývají k vyzvednutí do konce roku

26. 7. 2023 Tisková zpráva

Tomáš Weiss Generální finanční ředitelství

Nevyzvednuté naspořené prostředky mohou být bývalému účastníkovi II. pilíře důchodového spoření vyplaceny na základě jednoduché žádosti o vrácení přeplatku, kterou podá u svého finančního úřadu. O vyplacení úspor si však mohou zažádat jen do konce roku 2023. 

V roce 2016 byl ukončen II. pilíř důchodového spoření a počátkem roku 2017 byly nevypořádané úspory účastníků převedeny penzijními společnostmi na finanční správu. „Finanční úřady se aktivně snažily a stále se snaží kontaktovat občany, kteří si ve druhém důchodovém pilíři spořili a zatím nepožádali o vyzvednutí svých úspor. K dnešnímu dni evidujeme bezmála 1 000 účastníků důchodového spoření s naspořenými prostředky v celkové výši téměř 4 100 000 Kč, které jim však ze zákona můžeme vyplatit jen do konce letošního roku,“ upozorňuje generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová. Nevyzvednuté prostředky budou po roce 2023 v souladu se zákonem převedeny do státního rozpočtu.K dnešnímu dni evidujeme bezmála 1 000 účastníků důchodového spoření s naspořenými prostředky v celkové výši téměř 4 100 000 Kč, které jim však ze zákona můžeme vyplatit jen do konce letošního roku.

Simona Hornochová
generální ředitelka Finanční správy

 

„Většina účastníků má na účtech druhého pilíře u finančních úřadů uložené prostředky do 200 Kč. Najdou se ale i případy přesahující sto tisíc korun, propadnutí takové částky by jejich majitele po Novém roce určitě mrzelo,“ dodává Simona Hornochová. 

K vyplnění žádosti o vrácení prostředků naspořených ve II. důchodovém pilíři mohou účastníci využít webovou aplikaci finanční správy nebo vzorovou žádost o vrácení přeplatku, která je součástí této tiskové zprávy. Finanční úřad přeplatek následně vrátí žadateli do 30 dní od podání žádosti. Pokud si nejste jistí, zda finanční úřad ve vašem případě takové prostředky eviduje, kontaktujte vaše územní pracoviště: Kontakty | Finanční správa.