Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kompenzační bonus končí. Bilance Finanční správy: 2,4 milionu žádostí za téměř 44 miliard korun

3. 8. 2021 Tisková zpráva

Ing. Mgr. Zuzana Mašátová tisková mluvčí, Generální finanční ředitelství

Včerejším dnem skončil termín pro podávání žádostí o kompenzační bonus. Od jeho spuštění v roce 2020 vyřídila Finanční správa více než jeden milion žádostí za jarní a 834 tisíc žádostí za podzimní bonusové období a v roce 2021 pak téměř 577 tisíc žádostí o nový kompenzační bonus. Program byl určen živnostníkům, společníkům malých s. r. o. a „dohodářům“, kterým Finanční správa vyplatila bonusy ve výši necelých 44 miliard korun. Kompenzační bonus se tak stal jednou z nejefektivnějších státních podpor a pomohl drobným podnikatelům překonat náročné období.

S příchodem první vlny epidemie koronaviru v roce 2020 začala Finanční správa vyplácet živnostníkům a dalším podnikatelům kompenzační bonus ve výši 500 Kč za kalendářní den, kdy bylo jejich podnikání omezeno či zakázáno vládními opatřeními. Na podzim 2020 pak postihla Českou republiku druhá vlna pandemie a Ministerstvo financí připravilo pro podnikatele další pomoc ve stejné výši. V únoru 2021 byla schválena nová podoba kompenzačního bonusu, kterou se bonus navýšil až na 1 000 Kč za kalendářní den.

„Během epidemie jsme museli přeřadit a zaškolit stovky zaměstnanců na zpracovávání žádostí a vyplácení bonusů. Kompenzační bonus se během pandemie stal nepostradatelnou podporou pro podnikatele a živnostníky, což dokazují nejenom statistiky zpracovaných žádostí a vyplacených prostředků, ale i hodnocení od Hospodářské komory, která kompenzační bonus vyhodnotila společně s programem Antivirus za nejúspěšnější formu státní podpory během prvních dvou vln epidemie,“ uvádí generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Žádosti o kompenzační bonus bylo možné podávat e-mailem, datovou schránkou, poštou či osobně na podatelně. Pro tuto příležitost byla i speciálně vytvořena webová aplikace, jejíž využití urychlilo zpracování i následné vyplacení bonusu a umožňovalo automatický výpočet nároku na bonus. Novinkou v letošním roce pak bylo odeslání online žádosti prostřednictvím nově spuštěného Online finančního úřadu dostupného ze stránky www.mojedane.cz.