Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Finanční správa zpracovala milion žádostí o kompenzační bonus

17. 8. 2020 Tisková zpráva

Ing. Mgr. Zuzana Mašátová tisková mluvčí, Generální finanční ředitelství

Až na ojedinělé výjimky jsou všechny žádosti živnostníků a společníků s.r.o. vyřízeny a Finanční správa vyplatila na bonusech zhruba 22 miliard korun. Program Pětadvacítka a finanční úřady se tak velkou měrou podílely na rychlé a efektivní pomoci podnikatelům, kteří museli nedobrovolně omezit svou činnost v souvislosti s výskytem koronaviru.

„Největší zásluha na efektivním vyplácení pomoci patří zaměstnancům na finančních úřadech, pro které se stalo zpracovávání a proplácení žádostí na krátkou dobu hlavní pracovní náplní. Hlavně díky nim dorazila podpora postiženým podnikatelům včas a program Pětadvacítka je velmi kladně hodnocen ze všech stran“, dodává generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

O bonus mohou až do 30. listopadu žádat ještě lidé pracující na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, kteří jsou účastníky nemocenského pojištění. Finanční správa zatím od tzv. „dohodářů" obdržela více než 2 600 žádostí a proplatila 35 milionů Kč. Více informací k podávání žádostí o tento bonus jsou k dispozici na webu Finanční správy.

Finanční správa eviduje snahu různých osob a lze říci i organizovaných skupin, které neoprávněně žádají o kompenzační bonusy a snaží se zneužít tíživého stavu podnikatelů, kterým jsou bonusy vypláceny. Jsou-li detekovány rizikové případy, dochází k podání trestních oznámení. Finanční správa podala zatím 49 trestních oznámení o podezření ze spáchání trestného činu v souvislosti s žádostmi a výplatami kompenzačních bonusů s celkovou škodou přesahující 33 mil. Kč.

OSVČ / společníci malých s. r. o. / dohodáři