Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Finanční správa začala vracet přeplatky na dani z příjmů

8. 4. 2020 Tisková zpráva

Ing. Mgr. Zuzana Mašátová tisková mluvčí, Generální finanční ředitelství

K dnešnímu dni pracovníci Finanční správy vyřídili první žádostí o přeplatky na dani z příjmů fyzických osob a na účty poplatníků odeslali víc než 662 953 112 Kč. V letošním roce podalo daňové přiznání doposud 1 180 678 fyzických osob. Vzhledem k současné situaci, někteří využili možnost Generálního pardonu a Finanční správa očekává ještě víc než půl milionu podání.

Pro ty, kteří si pospíšili s daňovým přiznáním a odevzdali ho již v lednu nebo únoru, aby přeplatek na daních z příjmů dostali co nejdříve, platí stejné datum – 1. 4. Třicetidenní lhůta se začíná počítat až od tohoto data – tedy od okamžiku, kdy skončila „uzávěrka“ pro podání daňového přiznání. Ve standardním případě tedy vzniká přeplatek 2. 4. a třicetidenní lhůta pro jeho vrácení začíná běžet 3. 4. To znamená, že nejpozději 4. 5. musí Finanční správa dát příkaz do banky na vrácení peněz.

 

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob a jiné formuláře lze podat elektronicky, nebo z dostupných zdrojů vytisknout a poslat poštou (vhodit do poštovní schránky) bez nutnosti návštěvy ať už příslušného úřadu nebo pošty. Na územních pracovištích Finanční správy jsou též umístěny takzvané „sběrné boxy“, do kterých je možné podání vhodit.

„Chtěla bych ocenit spolupráci se starosty obcí, kteří nám pomohli se zapůjčením a instalací sběrných boxů umístěných na úřadech pro výběr daňových přiznání. Vzhledem k rozhodnutí o podpoře pro OSVČ, které bude Finanční správa vypořádávat, je ještě rádi využijeme, “ dodává generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Fyzické a právnické osoby mohou v letošním roce bez jakýchkoliv sankcí podat přiznání k dani z příjmů až do 1. 7. 2020. Finanční správa i proto žádá poplatníky, aby během nouzového stavu omezili návštěvy úřadů na nutné minimum a v maximální míře využili bezkontaktní formu podání, a to:

Pro podání daně z příjmů fyzických osob lze dále využít interaktivních tiskopisů na webu Finanční správy, a to:

Pokud využíváte zjednodušený formulář, je k dispozici i aplikace Průvodce DPFO-D.