Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Finanční správa vrátila poplatníkům na dani z příjmů fyzických osob už 11 974 901 325 Kč

11. 5. 2020 Tisková zpráva

Ing. Mgr. Zuzana Mašátová tisková mluvčí, Generální finanční ředitelství

K dnešnímu dni pracovníci Finanční správy zpracovali 881 529 žádostí o přeplatek a na účty poplatníků odeslali téměř 12 miliard Kč. V letošním roce zatím podalo daňové přiznání 1 610 666 fyzických osob.

Finanční správa má třicetidenní lhůtu na zpracování a odeslání přeplatku. Podle daňového řádu byl prvním dnem vzniku nároku na přeplatek 2. duben a třicetidenní lhůta pro jeho vrácení začala běžet 3. dubna. To znamená, že maximálně do 4. května musela Finanční správa dát příkaz do banky na vrácení peněz u žádostí podaných do 2. dubna 2020.

„Vyhlášení nouzového stavu v souvislosti s výskytem koronaviru přišlo v nevhodnou dobu jak pro daňové poplatníky tak i Finanční správu. Koncem března je každoročně rozšířena pracovní doba na finančních úřadech a naši zaměstnanci vyjíždějí vybírat daňová přiznání do menších obcí. Místo toho jsme museli finanční úřady uzavřít, omezit provozní dobu podatelen a zavést směnný provoz abychom ochránili zdraví veřejnosti a našich zaměstnanců.“ uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Finanční správa upozorňuje, že v letošním roce u daně z příjmů fyzických osob došlo ke stanovení „bezpokutového období“ v případě pozdějšího odevzdání přiznání. Finanční správa i proto žádá poplatníky, kteří měli odevzdat přiznání do začátku dubna, aby z důvodu ochrany zdraví v maximální míře využili bezkontaktní formu podání.

To znamená, že nejpozději 1. 7. 2020 musí být formulář odevzdán a daň musí být zaplacena. V tomto termínu by tedy měla být i připsána daň na účtu příslušného finančního úřadu. Pokud poplatník do tohoto data neuhradí daň, bude mu předepsán úrok z prodlení, a to za celou dobu prodlení - tedy od dubna. V takovém případě je možné žádat o individuální prominutí podle standardních pravidel.