Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Finanční správa doposud vybrala téměř 1,4 milionu daňových přiznání

3. 4. 2020 Tisková zpráva

Ing. Mgr. Zuzana Mašátová tisková mluvčí, Generální finanční ředitelství

Ke včerejšímu termínu pro podání přiznání se celkem vybralo 1 387 072 přiznání k dani z příjmů.
Z toho bylo 1 180 678 od fyzických osob a 206 394 od osob právnických. Během prvního dubnového dne vybrala Finanční správa 81 tisíc přiznání.

Je to tak znatelný pokles ve srovnání s minulým rokem, kdy bylo ke stejnému termínu na finanční úřady podáno o více než 600 tisíc přiznání více. V minulém roce bylo k 1. dubnu 2019 vybráno 2,04 milionu daňových přiznání a z toho 1,76 milionu od fyzických a 274 tisíc od právnických osob. V poslední den podávání, tedy 1. dubna, přijala Finanční správa 160 tisíc přiznání.

K tomuto poklesu došlo v důsledku opatření platných pro letošní rok, kdy fyzické a právnické osoby mohou bez jakýchkoliv sankcí podat přiznání k dani z příjmů až do 1. 7. 2020. Finanční správa opětovně žádá poplatníky, aby během nouzového stavu omezili návštěvy úřadů na nutné minimum a v případě podání daňových přiznání zvolili jiný způsob jejich doručení správci daně.

Příslušné formuláře lze podat elektronicky prostřednictvím daňového portálu či datové schránky nebo z dostupných zdrojů vytisknout a poslat poštou (vhodit do poštovní schránky) bez nutnosti návštěvy ať už příslušného úřadu nebo pošty.

Pokud žádáte v rámci daňového přiznání o vrácení přeplatku, ujistěte se, že jste Vaše přiznání k dani z příjmů fyzických osob podepsali na poslední straně daňového přiznání nejenom v prohlášení o uvedených údajích, ale také v žádosti o vrácení přeplatku, která se nachází na úplném konci formuláře. Aby byla tato žádost platná, musí být také samostatně podepsána.