Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

„Dohodáři“ mohou vyplňovat a posílat žádosti o kompenzační bonus

22. 7. 2020 Tisková zpráva

Ing. Mgr. Zuzana Mašátová tisková mluvčí, Generální finanční ředitelství

Senát Parlamentu ČR schválil návrh zákona o kompenzačním bonusu pro osoby vykonávající práci na základě dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ), kteří jsou účastníky nemocenského pojištění (tzv. pojištěná dohoda) a jejich činnost byla omezena z důvodu ohrožení zdraví nebo krizových opatření. Vzor žádosti včetně pokynů k vyplnění mohou již nyní vyplňovat na webu Finanční správy. K dispozici jsou verze: interaktivní PDF (bez doložky / s doložkou) a webová aplikace.

Veškeré podstatné informace ohledně možnosti získání kompenzačního bonusu vycházející ze znění návrhu schváleného Poslaneckou sněmovnou, tj. základní podmínky pro získání bonusu, které musí žadatelé splnit, jsou dostupné na webu Finanční správy (Pokyny k vyplnění žádosti bez zástupce / se zástupcem).

„Finanční správa zpracovávala žádosti o kompenzační bonus pro živnostníky a společníky s. r. o. většinou v řádu několika dní. Dohodáři budou sice muset navíc se žádostí doložit kopii příslušné dohody a mzdových listů nebo jiné relevantní potvrzení zaměstnavatele, ale očekáváme, že výplata státní podpory bude stejně bezproblémová jako u předchozích skupin,“ dodala generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Vyplněnou žádost je možné podat na finančním úřadu, který je místně příslušný ke správě daně z příjmů fyzických osob konkrétnímu subjektu. Žádosti jsou přijímány:

  • e-mailem,
  • datovou schránkou,
  • prostřednictvím Aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO),
  • prostřednictvím poštovních služeb,
  • osobně na podatelnách finančních úřadů.