Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Možností, jak zaplatit daně, je víc. Zajímavou novinkou je daňová složenka

17. 3. 2016 Tisková zpráva

Ing. Petra Petlachová ředitelka Odboru komunikace, tisková mluvčí

Pro bezproblémové placení daní v roce 2016 zavedla Finanční správa několik novinek, které daňovým poplatníkům ušetří čas a starosti. Nejnovější možností, jak zaplatit v těchto dnech aktuální daň z příjmů fyzických osob, je prostřednictvím daňové složenky, která umožnuje uhradit daňové povinnosti na pobočkách České pošty bez poštovného.

Způsoby placení daní

Bezhotovostně

Rychlým a efektivním způsobem placení daní je odeslání platby bankovním příkazem či prostřednictvím internetového bankovnictví.

SIPEM

Pro úhradu daně z nemovitých věcí zavedla Finanční správa od 1. ledna 2016 možnost placení této daně prostřednictvím soustředěné inkasní platby obyvatelstva SIPO.

V hotovosti

Bezplatná daňová složenka je určena pro placení nejběžnějších daní občanů (daň z příjmů fyzických osob, daň z nemovitých věcí a daň z nabytí nemovitých věcí). Ve dnech, kdy jsou pokladny jednotlivých územních pracovišť uzavřeny, lze daňové povinnosti hradit daňovou složenkou prostřednictvím České pošty bez poplatku. Síť poboček pošty je v ČR násobně vyšší (3200), než je počet daňových pokladen (98), navíc mají zpravidla otevřeno denně. Bezplatná daňová složenka je standardně k dispozici na všech pobočkách České pošty a na podatelnách finančních úřadů. U smluvních partnerů České pošty (Pošta Partner) nelze daňovou složenku uplatnit.

Pro hotovostní platbu všech druhů daní prostřednictvím České pošty lze též využít klasickou poštovní poukázku typu A. Tato forma placení daní není osvobozena od poštovních poplatků.

V hotovosti lze také daně platit na pokladnách vybraných územních pracovišť finančních úřadů. Seznam úřadů i s otevírací dobou pokladen naleznete na stránkách Finanční správy v záložce Kontakty.

 

Seznamy bankovních účtů, čísel matrik a přečíslí účtů pro placení daní, jsou uvedeny na stránkách Finanční správy:
http://www.financnisprava.cz/cs/dane-a-pojistne/placeni-dani/bankovni-ucty-financnich-uradu

Více informací jak správně zaplatit daň se dozvíte na stránkách Finanční správy:
http://www.financnisprava.cz/cs/dane-a-pojistne/placeni-dani/jak-spravne-zaplatit-dan/2016

Video „Jak platit daně“:
http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/pro-media/videogalerie/app/detail/navod/2064802