Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Lidé odevzdali 1,94 milionu daňových přiznání k daním z příjmů

4. 4. 2016 Tisková zpráva

Ing. Petra Petlachová ředitelka Odboru komunikace, tisková mluvčí

Celkem 1,94 milionu daňových přiznání k daním z příjmů odevzdali lidé na finančních úřadech po celé České republice do pátku 1. dubna. Z tohoto počtu se 1,7 mil. týkalo daně z příjmů fyzických osob a 0,24 mil. daně z příjmů právnických osob. Elektronickou formu podání zvolilo 13% fyzických osob (loni 11%) a 88% právnických osob (loni 85%).

Již tradičně vybírali pracovníci finančních úřadů daňová přiznání nejen v budovách finančních úřadů, ale i na kontaktních místech ve 185 obcích České republiky. Některé obce navštívili opakovaně, takže počet jejich výjezdů stoupl na 245. Při výjezdech převzali přes 23,5 tisíc daňových přiznání (o 2,5 tis. méně než loni) a zodpověděli tisíce dotazů. V některých krajích byl zájem občanů srovnatelný s loňskem, v některých krajích vzrostl - například v Kraji Vysočina a jinde naopak poklesl - nejvíce v Pardubickém a Olomouckém kraji.

Ve srovnání s loňským rokem bylo letos k 1. dubnu podáno o zhruba 100 tisíc přiznání více. Jejich počet však ještě není konečný. Finanční správa předpokládá, že někteří poplatníci podají svá přiznání ještě v následujících několika dnech. Poslední šanci podat daňové přiznání bez sankce mají do pátku 8. dubna 2016. Kdo nepodá přiznání ani v této lhůtě, čeká ho sankce v podobě pokuty za opožděné podání.

Ti poplatníci, kteří odevzdali u svého správce daně do 1.dubna 2016 plnou moc k podání daňového přiznání prostřednictvím daňového poradce nebo ti poplatníci, kteří mají ze zákona povinnost mít ověřenou účetní závěrku auditorem, mají čas s podáním daňového přiznání až do 1. července 2016.

Pracovníci Finanční správy byli na očekávaný zvýšený nápor poplatníků v období podávání daňových přiznání k daním z příjmů dobře připraveni. Od 21. března až do 1. dubna měly všechny finanční úřady rozšířené úřední hodiny - každý pracovní den bylo otevřeno od 8,00 do 18,00 hodin. Na všech pracovištích finančních úřadů byl provoz plynulý, bez komplikací. Poplatníci velmi oceňovali ochotu a vstřícnost pracovníků Finanční správy, kteří jim pomáhali s nejasnostmi při podání.