Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vyhodnocení společné kontrolní akce Finanční správy ČR a Celní správy ČR

17. 6. 2015 Tisková zpráva

Ing. Petra Petlachová ředitelka Odboru komunikace, tisková mluvčí

Generální finanční ředitelství a Generální ředitelství cel hodnotila pětidenní společnou akci VERITAS, zaměřenou na rizikové komodity jako je víno, maso, motorová vozidla, minerální oleje, tabákové výrobky a drogy. Téměř stovka hlídek pracovníků Finanční správy a Celní správy od 25. do 29. května monitorovala pohyb zboží na významných silničních komunikacích, mimo jiné i v blízkosti bývalých hraničních přechodů se Slovenskem. Sledovali také daňovou platební morálku prověřovaných subjektů.

Pracovníci Finanční správy během této akce provedli přes 500 šetření, při nichž zabavili daňovým dlužníkům převážené zboží v hodnotě zhruba 4 miliony korun. Neplatiči dále na místě uhradili daňové nedoplatky v částce téměř 700 tisíc korun. Předmětem exekuce byly například dva osobní automobily, 20 tisíc kilo mraženého masa nebo hliníkové ingoty. Pokud dlužníci své daňové nedoplatky neuhradí, budou tyto věci prodány v dražbě a výtěžek bude použit na úhradu těchto nedoplatků.

Celníci za pomoci technického vybavení (velkokapacitní rentgen, technologické vozidlo, vysokozdvižná plošina, dohledová aplikace) a služební kynologie objevili a zajistili 80 litrů motorové nafty, 1 000 litrů vína, 1 200 kusů cigaret a dva a půl kilogramu tabáku, vše bez řádných dokladů.

Při bezmála stovce kontrol s využitím PC aplikace CEPAN dále celníci vymohli daňové a správní nedoplatky ve výši 4 500 korun. Za nedoložení Eurolicence, nedodržení povinné přestávky a použití cizí karty do tachografu uložili kauce, a to ve výši 140 000 korun. Při kontrolách odhalili i šest běženců ze Sýrie a jednoho řidiče pod vlivem OPL.

Obdobné kontroly probíhaly i na slovenské straně.

Kuriozitou této akce byla kontrola osobního vozidla, které bylo příslušníkům Celní správy podezřelé z převozu drog. Prověřováním registrační značky bylo následně zjištěno, že vozidlo patří daňovému subjektu, který má u finančního úřadu daňový nedoplatek ve výši převyšující sto tisíc korun. Subjekt byl pracovníky Finanční správy vyzván k zaplacení tohoto nedoplatku, jinak že dojde k okamžité exekuci vozidla. Dlužník raději celý dluh zaplatil, aby mohl pokračovat v jízdě.