Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Specializovaný finanční úřad zahájil celorepublikovou kontrolní akci. Zaměřuje se na převodní ceny u nadnárodních společností.

18. 2. 2015 Tisková zpráva

Ing. Petra Petlachová ředitelka Odboru komunikace, tisková mluvčí

Specializovaný finanční úřad zahájil kontrolní akci, cílenou na prověření správnosti nastavení převodních cen mezi personálně nebo majetkově spojenými firmami. Cílem akce je především zabránit možným daňovým únikům.

Snahou úřadu je předejít úmyslnému či neúmyslnému odlivu zisku z České republiky do zahraničí, ke kterému může docházet prostřednictvím transakcí, uskutečňovaných mezi členy nadnárodních skupin podniků, a zamezit též nesprávnému rozdělení zisku mezi českou dceřinou společností a mateřskou zahraniční firmou.

Kontrolní akce probíhá v několika vlnách. V rámci první vlny byly na přelomu ledna a února zahájeny daňové kontroly zaměřené výlučně na převodní ceny u vybraných daňových subjektů. Další vlny takto specifických kontrol budou postupně následovat.

Daňové subjekty jsou ke kontrole vybírány na základě analýz údajů, poskytnutých daňovými subjekty v rámci dotazníkové akce, která proběhla v loňském roce a dále na základě informací a údajů, které byly získány vyhledávací činností Specializovaného finančního úřadu.

Specializovaný finanční úřad je součástí Finanční správy ČR. Je to úzce profilovaný finanční úřad, spravující největší a fiskálně nejvýznamnější české společnosti s ročním obratem nad 2 miliardy korun, dále banky, pojišťovny a další finanční instituce. Kontrola správnosti uplatňování převodních cen patří mezi priority kontrolní činnosti Specializovaného finančního úřadu.