Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Šemík zajistil přes 12 milionů korun na úhradu dlužné daně

14. 5. 2015

Dne 13. května proběhla exekuční akce Finančního úřadu pro hlavní město Prahu pod názvem „Šemík“, zaměřená na daňové dlužníky, kteří dlužili státu na dani z přidané hodnoty celkem 33 milionů korun. Této akce se zúčastnilo šest týmů s 27 pracovníky vymáhání.

V brzkých ranních hodinách se po Praze rozjelo šest pracovních týmů z Územních pracovišť pro Prahu 3, Prahu 4, Prahu 5, Prahu 6, Prahu 9 a Prahu-Modřany, společně s pracovníky Celního úřadu pro hlavní město Prahu. Akce „Šemík“ navázala na exekuční akce z loňského roku s názvy „Úklid I“, „Vltava“ a „Vyšehrad“. Doposud nejvyšší výtěžek z předchozích akcí představovala částka 4,3 mil. korun, proto výtěžek letošní první exekuční akce „Šemík“ - více než 12 mil. korun - byl opravdu překvapivý.

Předmětem exekuce byly peníze v hotovosti (či převodem na účet) v celkové výši 5,1 mil. korun, 5 motorových vozidel v hodnotě přes 600 tisíc korun, a také vybavení obchodů a provozoven (stroje, vysokozdvižný vozík, elektronika, kancelářský nábytek, látky) ve výši 6,3 mil. korun. Pokud dlužníci zabavené předměty nevyplatí, budou prodány v dražbě.

Obecně lze tyto exekuční akce označit za velmi efektivní nástroj snižování daňových nedoplatků. Mají však i preventivní účinky, neboť někteří daňoví dlužníci, které zatím exekuční akce nepostihly, se po jejich medializaci sami dostavili na finanční úřad a zcela uhradili svůj daňový nedoplatek nebo si požádali o jeho splátkování.

Fotografie z akce naleznete ve fotogalerii.