Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Šemík zajistil přes 12 milionů korun na úhradu dlužné daně

14. 5. 2015 Tisková zpráva

Ing. Linda Paterová vedoucí Oddělení tiskového a zahraničního protokolu

Dne 13. května proběhla exekuční akce Finančního úřadu pro hlavní město Prahu pod názvem „Šemík“, zaměřená na daňové dlužníky, kteří dlužili státu na dani z přidané hodnoty celkem 33 milionů korun. Této akce se zúčastnilo šest týmů s 27 pracovníky vymáhání.

V brzkých ranních hodinách se po Praze rozjelo šest pracovních týmů z Územních pracovišť pro Prahu 3, Prahu 4, Prahu 5, Prahu 6, Prahu 9 a Prahu-Modřany, společně s pracovníky Celního úřadu pro hlavní město Prahu. Akce „Šemík“ navázala na exekuční akce z loňského roku s názvy „Úklid I“, „Vltava“ a „Vyšehrad“. Doposud nejvyšší výtěžek z předchozích akcí představovala částka 4,3 mil. korun, proto výtěžek letošní první exekuční akce „Šemík“ - více než 12 mil. korun - byl opravdu překvapivý.

Předmětem exekuce byly peníze v hotovosti (či převodem na účet) v celkové výši 5,1 mil. korun, 5 motorových vozidel v hodnotě přes 600 tisíc korun, a také vybavení obchodů a provozoven (stroje, vysokozdvižný vozík, elektronika, kancelářský nábytek, látky) ve výši 6,3 mil. korun. Pokud dlužníci zabavené předměty nevyplatí, budou prodány v dražbě.

Obecně lze tyto exekuční akce označit za velmi efektivní nástroj snižování daňových nedoplatků. Mají však i preventivní účinky, neboť někteří daňoví dlužníci, které zatím exekuční akce nepostihly, se po jejich medializaci sami dostavili na finanční úřad a zcela uhradili svůj daňový nedoplatek nebo si požádali o jeho splátkování.

Fotografie z akce naleznete ve fotogalerii.