Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Padly další milionové pokuty za nelegální kvízomaty

4. 11. 2015 Tisková zpráva

Ing. Petra Petlachová ředitelka Odboru komunikace, tisková mluvčí

Specializovaný finanční úřad udělil v těchto dnech další vysoké pokuty dvěma společnostem, které nelegálně provozovaly kvízomaty. Každé z těchto společností byla uložena pokuta v maximální možné výši 10 milionů korun. U jedné společnosti se dokonce jedná již o druhou pokutu v této věci.

Při pravidelně prováděných kontrolách i cílených velkých kontrolních akcích dosud pracovníci Specializovaného finančního úřadu odhalili 1 400 kvízomatů, nelegálně provozovaných ve 400 provozovnách. Nejvíce se nepovolený hazard koncentruje v Brně, v Jihočeském a Moravskoslezském kraji. Všechny zjištěné případy byly současně předány Policii ČR formou trestního oznámení.

S provozovateli těchto přístrojů nyní úřad vede správní řízení. Hrozí jim nejen sankce v podobě pokuty až do výše 10 milionů korun, ale také uložení povinnosti odvést veškerý výnos z provozu nepovolených kvízomatů do státního rozpočtu.

Za tento druh provinění byly až dosud uloženy třem společnostem pokuty v souhrnné výši přesahující 31 milionů korun.

Kvízomaty jsou hrací přístroje, kombinující klasickou sázkovou hru se znalostními otázkami. Někteří podnikavci je provozují bez příslušného povolení a neodvádějí tak ani povinný odvod státu. Ten představuje jednak 20 % odvod, vypočtený z částky rozdílu mezi vsazenými a vyplacenými částkami, a dále odvod ve výši 55 Kč denně za každý povolený přístroj.